Perakende Analitiği (Retail Analytics)

Perakende analitiği, perakende sektöründeki verileri analiz etme ve anlama sürecidir. Tam olarak perakende işleyişini tanımlamaktadır.

Perakende Analitiği (Retail Analytics)

Perakende analitiği, perakende sektöründeki verileri analiz etme ve anlama sürecidir. İngilizce “Retail Analytics” olarak ifade edilen bu kavram, perakende operasyonları ile ilgili veri toplama analiz etme ve raporlama bilimi olarak bilinmektedir. Tam olarak perakende işleyişini tanımlamaktadır. Bunun yanında karlılık sağlayan işleri hakkında gerekli kararları vermek için perakende işlemleri sonucu ortaya çıkan verilerin analizidir. Perakende analitiğinin kullanımı müşteri davranışlarını analiz etmede, ürün düzeylerinin izlenmesinde, pazarlama kampanyalarının sonuçlarının veya etkinliğinin ölçülmesi gibi alanlarda geçerlidir. Bir örnekle açıklanacak olursa, bir giyim mağazasındaki müşterilerin satın alma geçmişleri, Pos cihazı hareketleri gibi pek çok kaynak üzerinden gelen veriler analiz edilerek müşteri alışkanlıkları ve tercihlerine yönelik iç görüler elde edilmektedir. Böylece perakende sektörü müşteriye sunacakları ürünlerin tekliflerinde, fiyatlandırmasında veya iade ve değişim politikalarındaki dinamikleri ayarlayabilmektedir. Bu durum fiziksel ve dijital ortamlar için de geçerlidir. Perakende analitiği tüm bunların yanında daha geniş çaplı kararların alınmasında da rol oynamaktadır. Bunlar arasında perakendecilerin promosyon dönemlerinin nasıl yürütüleceğinin kararlaştırılması, hangi pazarlama stratejilerine odaklanılacağı, kadrolardaki çalışanların ne zaman oluşturulacağı, arttırılacağı ya da azaltılacağına yönelik kararların alınmasına da yardımcı olmaktadır.

Perakende analitiği, geleneksel olarak sezgisel karar almanın yanında bilimi kullanmaktadır. Bu analitik modeli, müşteri eğilimlerini tahmin etmek, sıradaki teklifleri önermek veya fiyatlandırma ve envanter kontrolü için makine öğrenimi araçlarını veya yapay zekâ teknolojilerini kullanmaktadır. Güçlü bir görselleştirme etkisine sahip olan bu araçlar elektronik tablolardan düz metinlere kadar bilgi sunabildiği için iş zekasını raporlar açısından kolay hale getirmektedir. Tüm bunların yanında perakende analitiği yeni fırsatların belirlenmesi, müşteri özelinde kişiselleştirilmiş iletişim ve pazarlama çalışmalarının oluşturulmasına, gelir akışlarının kontrol altına alınıp arttırılmasına, hizmet ve müşteri beklentilerinin karşılanmasına yönelik pek çok alanda yardımcı olmaktadır. Perakende analitiği karar gibi görünen varsayımları ortadan kaldırması açısından önemlidir. Dolayısıyla işletmeler operasyonel süreçler, finansal performans, olumsuzlukları tespit etmek, talebi belirlemek, verim sağlayacak alternatif yaklaşımlar önermek gibi pek çok alanı iyileştirmek için kullanılmaktadır. Perakende analitiği kullanılarak iyileştirilebilecek başlıca iş sektörleri ise şu şekilde sırlanabilir; mağazacılık, kategori yönetimi (PMIX), envanter yönetimi, fatura, sözleşmeler, sevkiyat-irsaliye ve talepler, satış noktası işlemleri, içerik yönetimi gibi alanlardır.

Sözlükte Keşfet

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş...

Risk Yönetimi

Risk azaltma olarak da adlandırılan risk yönetimi, bir işletme ya da bireylerin amaçlarına...

Scrum

Scrum, sıklıkla kullanılan çevik proje yönetim metodolojilerinden biridir.

JavaScript (JS)

JavaScript, kısaca JS, on yıllardır web tarayıcılarında kullanılan popüler yazılım dillerinden birisidir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları