Kestirimsel Analiz (Predictive Analytics)

Kestirimsel analiz, tahminlerde bulunmak ve sonrasında oluşabilecek sonuçların veya olayların ortaya çıkma ihtimalleri üzerinde durmaktadır. Etkinlik, davranış ve eğilimleri tahmin etmek için yeni ve eski verilerin aynı anda kullanıldığı gelişmiş bir analiz tekniği olarak bilinmektedir.

Kestirimsel Analiz (Predictive Analytics)

Kestirimsel analiz, tahmine dayalı analiz olarak da ifade edilmektedir. Bu analiz, tahminlerde bulunmak ve sonrasında oluşabilecek sonuçların veya olayların ortaya çıkma ihtimalleri üzerinde durmaktadır. Kestirimsel analizi, büyük veri analizinin bir parçası olarak tanımlanmak da mümkündür. İngilizcesi “Predictive Analytics” olan kestirimsel analiz, etkinlik, davranış ve eğilimleri tahmin etmek için yeni ve eski verilerin aynı anda kullanıldığı gelişmiş bir analiz tekniği olarak da bilinmektedir. Bu durumda herhangi bir olayın gerçekleşme olasılıklarına sayısal bir değer verilir ve tahmin etmeye dayalı modeller ortaya çıkarılır. Böylece bir veri kümesi oluşur. İstatiksel analiz teknikleri, analitik sorgu veya otomatik makine öğrenimi algoritmaları gibi uygulamalar kestirimsel analiz tekniğini içermektedir. Kısacası yazılım odaklı bir analiz olan kestirimsel analiz pek çok sektörde kullanılmaktadır.  İş dünyasında sıklıkla kullanılan bu analiz sistemi, tüketicilerin promosyon ve yeni ürün tekliflerine nasıl tepki verecekleri, tedarik zincirinin olumsuz şartlar ya da ani bir talep artışına yönelik nasıl bir yol izleyeceklerine dair senaryolar oluşturmak için kullanılabilmektedir. Bu durumda kestirimsel analiz modellemesi yapılır ve makine öğrenimi, veri madenciliği gibi istatiksel teknik ve uygulamalar da sunmaktadır.

Kestirimsel analiz, çeşitli durumları konu alan örüntüler üzerinden nokta atışı tahminlerde bulunmak ve belirli zaman içerisinde meydana gelebilecek durumları tahmin etmek için kullanılır. Bunu yaparken büyük veri analizlerinden faydalanarak çeşitli yöntem ve teknolojiler ile birlikte çalışır. Böylece işletmelere risk – fırsat, davranış ilişkileri, tedarik zinciri yönetimi gibi şirket içerisinde meydana gelen işlerin veriler aracılığıyla bulunması ve iş akışına bağlı olarak gerekli aksiyonların alınması açısından fayda sağlamaktadır. Birçok işletme tüketicinin satın alma eylemlerini ve geri bildirimlerini teşvik etmek amacıyla kestirimsel analizi pazarlama kampanyası çalışmalarında kullanmaktadır.  Böylece oluşturulan kampanyadan maksimum verim elde edilmesi amaçlanmaktadır. Dikkatli bir şekilde hazırlanan özel teklif ve promosyonlar ile tüketici elde tutulabilmektedir. Böylece tüketicinin işletemeye olan bağlılığı da pekiştirilmiş olur. Örneğin; havayolları, otel, restoran gibi hizmet sektöründe tüketicilerin yemek yeme alışkanlıklarına yönelik kestirimsel analiz yapıldığı düşünüldüğünde yemek alışkanlıklarına göre fiyatlandırma yapılabilir.

Sözlükte Keşfet

Debrief

Debrief, bir iş ya da proje hakkında verilen brief üzerine fikir alışverişi yapmak...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları