Duyarlı / Uyumlu Tasarım (Responsive Design)

Duyarlı / uyumlu tasarım (Responsive Design), bir web sitesine mobil cihazlar üzerinden girildiğinde site içerisinde yer alan resim, yazı ve benzeri unsurların ekran genişliğine göre şekillenmesi ve ekrana tam oturmasıdır.

Duyarlı / Uyumlu Tasarım (Responsive Design)

Duyarlı / uyumlu tasarım (Responsive Design), bir web sitesine mobil cihazlar üzerinden girildiğinde site içerisinde yer alan resim, yazı ve benzeri unsurların ekran genişliğine göre şekillenmesi ve ekrana tam oturmasıdır. Özellikle 2010 yılından itibaren örnekleri görülmeye başlanan duyarlı / uyumlu tasarım kullanıcıların, internette gezinmek için mobil cihazlarını daha fazla kullanmaya başlaması ile önemini artırdı. Bugün ise neredeyse vazgeçilmez bir tasarım modeli olarak öne çıkan duyarlı tasarım, web tasarım sektöründe yenilikçi web teknolojilerinden biri olarak öne çıkar. Mobil cihazların kullanım oranlarının günden güne daha fazla arttığını da hesaba kattığınızda duyarlı / uyumlu tasarım modelini web siteniz için kullanmanızın adeta elzem olduğunu anlayabilirsiniz. Uygun kodlama yapısı sayesinde her tür mobil cihazda oldukça kullanışlı olan bu tasarım modeli, kullanıcı deneyimi açısından da yüksek memnuniyet kazanmanızı sağlar. Böylece web sitenizi mobil cihazlar üzerinden ziyaret edenler hiçbir zorluk yaşamadan sitenizde gezinebilirler.

Bir örnek vermek gerekirse; bir kullanıcının ziyaret ettiği web sitesi duyarlı / uyumlu tasarıma sahip değilse yazılar zoom yapılarak okunacak haldedir. Üstelik site menülerini mobil cihazlar üzerinden gezmek de bu tasarım modeli yoksa zordur. Oysa uyumlu tasarıma sahip bir web sitesine mobil cihazlardan girildiğinde menüler şekil değiştirip genellikle üstten açılacak şekilde bir forma sahip olur. Bu, kullanım kolaylığı sağlaması açısından ziyaretçilerinizin işini de kolaylaştırır. Aynı şekilde yazılar da zoom yapmaya ihtiyaç duyulmadan okunabilir. Bu açıdan duyarlı tasarıma sahip bir web sitesine bilgisayar üzerinden girince nasıl ki oldukça kolay bir kullanım varsa aynı kolaylık mobil cihazlardan girişte de sağlanır. Meta görüntü alanı denilen etiket duyarlı tasarımın en önemli parçalarından biridir. Sayfanın boyutları ve ölçeklemesinin cihazın genişliğine göre nasıl ayarlanacağını meta görüntü alanı etiketleri belirler. Bu etiket eksik olduğunda mobil tarayıcılar, sayfayı varsayılan olarak masaüstü genişliğinde sunar. İlgili mobil yapılandırmalarda HTML ve CSS kodlama yapılarından faydalanılır.

Sözlükte Keşfet

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları