Data Mart

Data mart, bir kurumun hızlı ve pratik bir şekilde bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanan bir veri modelleme şeklidir.

Data Mart

Data mart, bir şirketin, kurumun veya organizasyonun belirli bir alanındaki bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanan analitik yapıdır. Veri depolama ve analiz etme amacıyla oluşturulan data martların yönetimi diğer veri kümelerine göre daha kolaydır. Örneğin, “Veri Ambarı” olarak adlandırılan depolama modelinde binlerce verinin konumlandırma ve genel olarak inceleme süreçleri vardır. Data Mart modelinde ise verilerin daha küçük kümelere ayrılması ve özelleştirilmesi söz konusudur. Data Martlar belirli bir iş sürecine veya departmanlara özel olarak geliştirilirken, diğer veri depolama yöntemlerinde bu süreç daha kapsamlıdır. Bundan dolayı data mart veri modelleme yöntemini birçok alanda görmek mümkündür.

Data mart modelleme yöntemiyle oluşturulan veri setlerinde genellikle tek bir işlevi yerine getirmek amaçlanır. Çünkü bu veriler tek bir bilgi edinme amacı veya işlem üzerinden kurgulanmaktadır. Data mart verileri birçok iş alanında görülebilmektedir. Satış, pazarlama, finans ve müşteri ilişkileri gibi çalışma alanları genellikler data mart modellemesinden gelen verilerle ilerler. Data mart veri modelleme biçimi sektör profesyonelleri için birçok avantaj sunar. Kullanıcılar bu modelleme biçimiyle hazırlanan verilere daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabilir. Bununla birlikte data martlar niş veri ihtiyaçlarına daha kolay cevap verir. Data mart veri modellemesi genellikle iki farklı şekilde tasarlanır:

  • Yıldız Şeması: Bu şemada bir merkezi tablo etrafında şekillendirilen küçük alt tablolar bulunur. Bu düzen ile karmaşık ve yüksek hacimli veriler dahi pratik bir şekilde sınıflandırılabilir. Yıldız şemasıyla tasarlanan data mart verileri hızlı sorgu performansı açısından avantajlıdır.
  • Kar Kümesi Şeması: Yıldız şemasındaki boyutların fazla ve karmaşık olduğu durumlarda kar kümes şeması kullanılır. Bu şemada olgu tablosu olarak adlandırılan boyut tablosunun altında daha fazla veri bulunur. Fazla veriyi düzenli bir şekilde sunabilmek için genellikle kar kümesi şeması tercih edilmektedir.

Data marta veri entegrasyonunu gerçekleştirmek birçok yazılım mevcuttur. Verileri hedef alana veya departmana taşıyan iş zekası (Bİ) araçları sayesinde veri yükleme işi minimum eforlar gerçekleştirilebilir.

Sözlükte Keşfet

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Mockup

Bir ürün ya da içeriğin modelleme dosyası olan Mockup, ilgili ürün ya da...

ETL

ETL, verileri sistematik bir şekilde toplamak ve işlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları