Erişilebilirlik (Accessibility)

Erişilebilirlik (Accessibility), yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere her bireyin sosyal, kültürel, kamusal araçlara, mekânlara, hizmetlere kimseye ihtiyaç duymadan ulaşabilmesidir.

Erişilebilirlik (Accessibility)

Erişilebilirlik (Accessibility), yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere her bireyin sosyal, kültürel, kamusal araçlara, mekânlara, hizmetlere kimseye ihtiyaç duymadan ulaşabilmesidir. Web erişilebilirliği / dijital erişilebilirlik de benzer bir tanımı içine alır. Bir web sitesinin, mobil uygulamanın, elektronik bir belgenin toplumun her kesimi tarafından kolayca gezinebilmesi ve anlaşılabilmesi web dünyasındaki erişilebilirliği tanımlar. Örneğin, çeşitli dezavantajlı durumları olan bireylerin dijital cihazlar ve web içerikleri ile sorunsuz bir şekilde, ekstra çabaya veya yardıma ihtiyaç duymadan etkileşime girebilmesi buna bir örnektir. Bunun için bireylere yardımcı olacak pek çok yazılım ve donanım aracı da işleri kolaylaştırır. Bu cihazlara uyumlu altyapıların geliştirilme çabaları da erişilebilirliğin önemli konu maddelerinden biridir. Kullanıcı deneyimi açısından önemli olan, dezavantajlı toplulukları, bireyleri önceleyen web erişilebilirliği, hem bir marka oluşturmak hem de pazarı büyütmek açısından da gereklidir. Bu nedenle SEO çalışmaları gerçekleştirenlerin de web erişilebilirliğine önem vermesi gerekir.

İnternette gezinen her kullanıcının, ziyaret ettiği web sitesini / sayfasını algılayabilmesi, kullandığı mobil uygulamayı kolayca anlaması hem kullanıcılar hem de markalar tarafında önemlidir. Anlaşılır olmayan, daha doğrusu dezavantajlı durumlara karşı web sitesini anlaşılır kılmayan markaların günün sonunda yapılacaklar listesi de ciddi ölçüde kabarabilir. Örneğin, görme zorluğu olan bireylerin web üzerindeki içerikleri anlayabilmesi için ekran okuyucular vardır. Görsellerin anlaşılabilmesi adına da alternatif metinler ya da duyma güçlüğü çeken bireyler için altyazılar, renk körlerine uygun geliştirilmiş tasarımlar web erişilebilirliğine verilebilecek çeşitli örnekler. Youtube Android uygulaması da benzer şekilde görme engelli ya da gözleri az gören kullanıcılar için TalkBack ve özel erişilebilirlik aracılığıyla hizmet sağlar. Google TalkBack, Android için görme engeli olan bireylerin cihazları ile etkileşime girebilmesine yardımcı olur. Bu örnekler artırılabilir. Peki erişilebilirlik niçin önemli? Tüm kâr ya da türevi avantajlarından önce, web içeriklerine ulaşmaya dezavantajlı durumların engel olmaması önemli bir evrensel değer olmalıdır. Herkese hitap edebilmek aynı zamanda bir markanın, web sitesinin daha fazla bilinmesini de sağlar. Bu açıdan insan haklarına saygılı bir tasarım geliştirmek temel ve en önemli bazı değerleri korumanızı sağlarken istatistiklerinizde de olumlu yükseliş mümkündür.

Sözlükte Keşfet

Veri Okuryazarlığı

Veri okuryazarlığı, verileri okuma, çalışma, analiz etme ve verilerle tartışma yeteneğidir.

DevOps

DevOps, yazılım ile farklı disiplinlerin işleyini senkronize biçimde sürdürmek için kullanılan bir metodolojidir....

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları