Mobil Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization – ASO)

Mobil Uygulama Marketi Optimizasyonu, mobil uygulamaların iOS ya da Android app store’lar içerisinde yapılan aramalarda daha çok gösterilmesi ve daha çok indirilmesi amacıyla yapılan mobil uygulama iyileştirme çalışmalarıdır.

Mobil Uygulama Marketi Optimizasyonu (App Store Optimization – ASO)

Mobil Uygulama Marketi Optimizasyonu, mobil uygulamaların iOS ya da Android app store’lar içerisinde yapılan aramalarda daha çok gösterilmesi ve daha çok indirilmesi amacıyla yapılan mobil uygulama iyileştirme çalışmalarıdır. Uygulama marketine özel bir SEO çalışması olarak bilinen mobil uygulama marketi optimizasyonu birkaç adıma dikkat edilerek kolayca uygulanabilir. Mobil uygulama marketine girdiğinizde herhangi bir mobil uygulamayı indirmek için öncelikle o uygulamanın ismini aratmanız gerekir. Dolayısıyla kullandığınız anahtar kelimeler, ASO çalışmalarını yaparken size yol gösterecek öncelikli konular arasında. Mobil uygulamanıza isim seçerken bu anahtar kelimeler arasından sizin uygulamanızın konusuyla alakalı ve 18 ila 25 karakter olanları tercih etmenizde fayda var. Örneğin bir meditasyon uygulaması için kullanacağınız isim, kullanıcılara sunacağınız ürünün doğasına uygun olmalı. “Meditasyon” ana anahtar kelimesi ve onunla ilintili en çok aranan anahtar kelimeler arasından seçim yaptığınızda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamanızın ismi konusunda özgün de olmalısınız. Yani herhangi bir anahtar kelimeyi popüler diye kullanmak yerine, öncesinde onun app store içindeki varlığından haberdar olup yolunuza bu bilgiyle devam etmelisiniz.

Mobil uygulamanızın app store’lar içinde üst sıralara gelmesini sağlayan faktörden biri de puanlamadır. Örneğin mobil uygulamanız kullanıcılardan 5 puan aldıysa, bu onun önerilen uygulamalar kısmına taşınmasına olanak vererek çok sayıda indirme almasını sağlayabilir. Diğer yandan kullanıcıların mobil uygulamanızı organik olarak indirmesi de onun app store’da üst sıralarda yer almasına imkân veren bir başka etken. Yani yaptığınız ASO çalışmaları bir yana, uygulamanızın insanlar tarafından ilgi çekmesi de oldukça önemli. Ayrıca, her ne kadar uygulama marketi optimizasyonu çalışmalarına doğrudan etkisi olmasa da uygulama sayfası açıklamaları da mobil aplikasyonunuzun indirilmesindeki faktörler arasında yer alır. Bu alanda dikkat çekici görsellerin, videoların ve metinlerin varlığı bu anlamda oldukça mühim. Tüm bunların yanı sıra optimizasyonunu yaptığınız mobil uygulamanızın reklamını da yapmanız gerekir ki hedeflediğiniz kitlelere kısa sürede ve en doğru biçimde ulaşabilesiniz. Admob, size bu anlamda güzel sonuçlar verebilecek platformlardan biri. Pazara yeni giren bir mobil uygulamanın reklamını Admob gibi kullanışlı araçları kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Host

Bir web terimi olarak Host, kullanıcıların ağ ya da modem aracılığıyla erişebileceği, veri...

Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları