Kalıcı Yönlendirme / 301 Yönlendirmesi (301 Redirect)

301 Yönlendirmesi (301 Redirect), diğer adıyla kalıcı yönlendirme; mevcut sayfanızdan yeni sayfanıza ya da mevcut sitenizden yeni sitenize kalıcı bir şekilde yönlendirme sağlamanızın oldukça kolay bir yoludur.

Kalıcı Yönlendirme / 301 Yönlendirmesi (301 Redirect)

301 Yönlendirmesi (301 Redirect), diğer bir adıyla kalıcı yönlendirme; mevcut sayfanızdan yeni sayfanıza ya da mevcut sitenizden yeni sitenize kalıcı bir şekilde yönlendirme sağlamanızın oldukça kolay bir yoludur. Sitenizi çok daha etkili bir alan adına taşımak, iki web sitesini birleştirmek gibi gerekçeler ile 301 Yönlendirmesi’nden yararlanmanız mümkün. Bununla beraber örneğin; kullanıcının sitenizdeki “İletişim” sayfasına tıkladığında “Hakkımızda” sayfasına yönlendirilmesi isterseniz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kulağa pek hoş gelmeyebilir ama web sitenizin SEO çalışmalarını düşünüyor, arama motoru dostu olmasını istiyorsanız gerektiği takdirde 301 Yönlendirme’den yararlanabilirsiniz. Kalıcı yönlendirme sayesinde arama motorlarına ve sitenizin ziyaretçilerine adresinizin ya da sayfanızın konumunun kalıcı olarak değiştiğini haber verebilirsiniz. Bu işlem, kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamanın en iyi ve kolay yollarından biri. Yeni bir alan adına taşıdığınız sitenizin geçişini olabildiğince sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek, iki web sitesini birleştirerek tek bir çatıda toplamak gibi durumlarda 301 Yönlendirme oldukça yararlıdır.

Bu konuda Google’ın tavsiyelerine kulak vermeniz de sorunsuz bir şekilde ve layıkıyla kalıcı yönlendirme yapmanızı sağlayabilir. Buna göre; şayet alan adlarını değiştirecek ve yeni bir web sitesi açacaksanız, bu süreci iki aşamaya bölebilirsiniz. İlk önce alan adını değiştirip, sonra kurulan siteyi ve alan adı değişikliğini bildirmeniz Google’ın tavsiyesine uymanız anlamına gelir. Sitenizin kendisinin ve veritabanın yedeklenmiş olması, kurulan site alan adının sunucu panelinden hızlıca değiştirebilme imkanına sahip olması da önemli. Bunu fiziksel olarak mevcut bir dükkanın, işletmenin bir arka sokağa taşınması üzerinden de örnekleyebiliriz. Eski dükkanın camının üzerindeki bir kağıda yeni dükkanın adresini yazar, “Bir Arka Sokağa Taşındık” minvalinde bir ifade bırakırsanız müşterilerinizi kaybetmez ve yeni yerinizde işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 301 Yönlendirme de tam olarak buna benzer. Bu kalıcı yönlendirme işlemini gerçekleştirmek için uygulanan yöntemlerden biri ilgili bir eklentiyi kurup, etkinleştirmektir. Örneğin, WordPress sitelerde Redirection eklentisi ile 301 Yönlendirme işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yönlendirme doğru şekilde ayarlanmazsa, ziyaretçilerin ve arama motorlarının 404 Hatası mesajı görme riski de vardır. Ayrıca 301 Yönlendirmesi ancak eski siteden / sayfadan yeni siteye / sayfaya kalıcı bir şekilde geçiş yapılacağı kesinse tercih edilmeli.

Sözlükte Keşfet

Customer Churn Analizi

Customer Churn analizi, müşteri bağlılığını artırmaya ve müşteri kaybının sebeplerini tespit etmeye yönelik...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları