Time to First Byte (TTFB)

Time to First Byte (TTFB), “ilk bayta kadar geçen süre” anlamına gelmek ile beraber bir web sunucusunun sayfa yüklenmesine yanıt verebilirliğini belirleyen bir ölçümdür.

Time to First Byte (TTFB)

Time to First Byte (TTFB), “ilk bayta kadar geçen süre” anlamına gelmek ile beraber bir web sunucusunun sayfa yüklenmesine yanıt verebilirliğini belirleyen bir ölçümdür. Bir web sitesinin sayfa yüklenme hızı yavaşsa ya da ilgili sayfalar yanıt vermiyorsa bunun kaynağını tam olarak belirleyebilmek çok önemlidir. Hızlı açılan sayfalara sahip bir web sitesinin kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkilediği unutulmamalıdır. Tarayıcınıza bir internet adresi girip arattığınızda sunuculara bağlanırken bir dizi işlem gerçekleşir. Bu işlemler DNS sorgulama, ilk bağlantı, bekleme süresi, sunucudan veri almaya başlama ve bağlantının sonlandırılması şeklinde sıralanabilir. Tarayıcınıza bir internet adresi yazdığınızda ve ilgili web sitesinin görüntülenmesi beklenirken işte bu beş işlem gerçekleşir. Bu işlemlerden herhangi bir tanesinde yaşanan problem Time to First Byte’ın süresini uzatmaya neden olabilir. Yani bir başka deyişle; Time to First Byte (TTFB) bir tarayıcıya bir web sitesi adresi yazdığınız zaman ilk baytın alınması (sitenin yüklenmesi) sırasında beklenen süre olarak tarif edilebilir.

TTFB, yavaş yüklenen sayfaları tespit edebilmenizi sağladığı için de önem arz eder. Kendi internet kullanım alışkanlıklarınızdan da site hızlarının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Bir web sitesine girmeye çalıştığınızda, ilgili sayfa yavaş yükleniyorsa o sayfadan çıkmanız kuvvetle muhtemel. Çeşitli istatistikler de kullanıcıların, yavaş açılan web sayfalarından çıkma eğiliminde olduğunu gösterir. Dolayıyısla Time to First Byte için ideal bir sürenin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız 100 milisaniye (ms) ve altındaki süreler TTFB için iyidir. Bununla beraber bu sürenin HTML, CSS gibi dosyalar içeren statik web sayfalarında daha sık görüldüğünü söylemek mümkün. PHP gibi dinamik sayfalarda ise bu süre biraz daha artabilmekte. TTFB’yi optimize etmenin ve ideal bir süre ile buluşturmanın tabii ki pek çok artısı var. Kullanıcıların, bir web sitesinin yüklenmesini beklerken daha az zaman harcaması olumlu bir tablo ortaya çıkarabilir. Yapılan kimi araştırmalara göre kullanıcıların %40’ının yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren web sitelerini terk ettiğini belirtmekte de yarar var. Bu, düşük TTFB sürelerini de adeta zorunlu hâle getirir.

Sözlükte Keşfet

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Veri Analisti

Veri analistleri, üniversitelerin ilgili fakültelerindeki matematik, bilgisayar, istatistik ve ekonomi gibi bölümlerden mezun...

Debrief

Debrief, bir iş ya da proje hakkında verilen brief üzerine fikir alışverişi yapmak...

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (Gamification), oyunlarda kullanılan ödüllendirme sistemlerini, rekabet unsurlarını iş dünyası başta olmak üzere...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları