Sanal Özel Bulut (Virtual Private Cloud)

Sanal özel bulut (Virtual Private Cloud), İngilizce kısaltması ile VPC bir tür bulut hizmeti modelidir.

Sanal Özel Bulut (Virtual Private Cloud)

Sanal özel bulut (Virtual Private Cloud), İngilizce kısaltması ile VPC bir tür bulut hizmeti modelidir. Özellikle veri kaynaklarının kişiselleştirilmesi noktasında öne çıkan sanal özel bulut, bu yönüyle daha izole bir yaklaşım sergiler. Bulut hizmetlerinin daha özel, kişiselleştirilmiş ve güvenli şekilde kullanılmasını sağlayan VPC, bir işletmede yalnızca belirli kullanıcılara sunulan bilgileri – verileri ifade eder. Böylece işletmedeki herkesin erişebildiği veriler ile belirli kişileri erişebildiği veriler, bilgiler birbirinden ayrılır. “İç bulut” gibi farklı adlar ile de bilinen sanal özel bulutun en önemli noktalarından biri de üst düzeyde güvenlik ve gizlilik sunabilmesi. Böylece üçüncü tarafların gizli verilere erişimi de önlenmektedir.

Örneğin, belirli bir veri tabanının yalnızca belirli kullanıcılara veya IP adreslerine erişimine izin verilebilir. Ek olarak sanal özel bulut sanal özel ağlar (VPN’ler) veya ağ güvenlik duvarları gibi ek güvenlik önlemleri ile de daha fazla kontrol ve güvenlik sağlamaya yardımcı olur. Bu alandaki en popüler yazılımlardan biri Amazon’un sahibi olduğu Amazon Virtual Private Cloud. “Amazon AWS” olarak da bilinen bu yazılım, kaynak ayırma, bağlantı ve güvenlik dahil olmak üzere işletmelere sanal ağ ortamında tam kontrol ve hâkimiyet sağlayabilmektedir. Bir internet sitesinin güvenlik durumunu iyileştirmekten kısıtlamaları tanımlamaya kadar pek çok işlem Amazon AWS ile yapılabilmektedir. Genellikle büyük işletmeler için tercih edilen sanal özel bulut, büyük veri ağı içerisinde güvenlik endişesi olan işletmeler, kuruluşlar için ideal kabul edilmekte.

Sözlükte Keşfet

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Brotli

Brotli, internet sitesindeki içerik veya dosyaların belli oranlarda küçültülmesini ve böylece web sitelerinin...

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Google Sandbox

Google Sandbox, Google’ın yeni web sitelerine, hatalı ve illegal davranışlarından ötürü uyguladığı bir...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları