İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network – CDN)

İçerik Dağıtım Ağı, herhangi bir web sitesine ait olan içeriklerin kullanıcıya en hızlı şekilde gösterilmesini sağlayan bir sistedir ve dünyanın pek çok yerine yayılmış içerik dağıtım sunucularından meydana gelir.

İçerik Dağıtım Ağı (Content Delivery Network – CDN)

İçerik Dağıtım Ağı, herhangi bir web sitesine ait olan içeriklerin kullanıcıya en hızlı şekilde gösterilmesini sağlayan bir sistemdir ve dünyanın pek çok yerine yayılmış içerik dağıtım sunucularından meydana gelir. Web sunucuları hem uygulamaya hem de içeriğe hizmet ettiği için bu sunucuların talebe yanıt verme süresi uzun olabilir. Ancak eğer talep edilen içerikler başka bir sunucudan alınıp kullanıcıya sunulursa, sayfanızın yüklenme hızı artacaktır. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak geliştirilen İçerik Dağıtım ağı şu şekilde çalışır: İstek yapan kullanıcının IP adresi belirlenir ve bu adrese en yakın içerik dağıtım sunucusundan bu içerikler alınarak kullanıcıya sunulur. Fazlaca içeriğe sahip olan İçerik Dağıtım Ağı, performansı olumlu yönde etkilemek için herhangi bir web sitesi tarafından kullanılabilir. Böylece web sitenizde yer alan resim, video, CSS ya da Java Script dosya içerikleri ziyaretçilerinize ideal sürede gösterilerek onların sitenizden memnun ayrılmasına yardımcı olunur.

Pull CDN, Push CD, VOD (Video On Demand) CDN, VOD Pull olmak üzere dört farklı CDN çeşidi bulunur. Pull CDN, kullanımı en kolay türler arasında yer alır. Bu CDN’i çalıştırmak için web sitenizde yer alan içerik dağıtım sunucularından istediğiniz statik içeriğin URL’ini değiştirmeniz yeterlidir. Böylece CDN sunucuları ilk isteğinizi web sunucunuzdan çekecek ve bundan sonrası için o içeriği kendisi üzerinden kullanıcıya sunacaktır. Push CDN ise, her ne kadar artık yaygın olarak kullanılmasa da CDN hizmeti alınan kurumun verdiği FTP (Dosya Aktarım Protokolü) alanıyla statik içeriklerin bu alana yüklenmesini ifade eder. Push CDN ile aynı mantıkla çalışan VOD CDN ise daha çok video içeriklerin sağlanmasında tercih edilir. VOD Pull CDN’de ise durum Pull CDN’deki gibidir. Burada da içerikler videodur ve belirlenen bir kaynaktan çekilerek kullanıcıya sunulur.  Tüm bu İçerik Dağıtım Ağı türleri, ölçeği ne olursa olsun tüm boyuttaki web siteleri için kullanılabilir. Bu hizmet sayesinde web sitelerinin sunucu yükü önemli ölçüde azaltılır ve web sitelerinin performansı artırılır. Haber siteleri, global yayın yapan web siteleri, trafiği çok olan e-ticaret siteleri ya da oyun siteleri CDN hizmetini sıklıkla kullanan siteler arasında yer alır.

Sözlükte Keşfet

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

Schema (schema.org)

Schema (schema.org), Google, Bing gibi arama motorlarının, web sitelerinde yer alan içerikleri daha...

Vlogger

Vlogger, “video blog” kelimesinin kısaltması olan vlog teriminden türemiştir ve belirli konularda video...

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Mantıksal Analiz Platformu

Mantıksal analiz platformu, kurumsal ihtiyaçlara cevap verecek şekilde tasarlanmış olan sınırsız özelliklere sahip...

Alan Adı (Domain)

Alan adı (Domain), kullanıcıların web sitelerine girmek için Google Chrome gibi tarayıcıların adres...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları