Müşteri Yolculuğu Haritası (Customer Journey Map)

Müşteri yolculuğu haritası (Customer Journey Map), müşterilerin bir markanın ürün ya da hizmetlerini kullanırken yaşayacağı deneyimlerin haritalandırılmasıdır.

Müşteri Yolculuğu Haritası (Customer Journey Map)

Müşteri yolculuğu haritası (Customer Journey Map), müşterilerin bir markanın ürün ya da hizmetlerini kullanırken yaşayacağı deneyimlerin haritalandırılmasıdır. Buna ek olarak; müşterilerin bir ürün, hizmet ya da servisi satın almaya karar vermeden önce geçtiği aşamaları da ifade edebilir. Bu açıdan; müşterinin satın alma, kullanma süreçlerinde ne yaşadığını, hangi safhalardan geçtiğini gösteren müşteri yolculuğu haritası pazarlama stratejilerinizde de gelişmenizi kolaylaştırabilir. Aslında bir bakıma; müşterinin tüm bu süreçlerdeki hayat hikayesinin haritalaştırılmış hali de diyebiliriz. Müşterinin / tüketicinin geçtiği her aşamayı planlayan bu haritalandırma sistemi sayesinde “ben müşteri olsaydım ne yapardım?” sorusuna da çok iyi bir yanıt verebilirsiniz. Müşteri yolculuğu haritasının ayrıca; müşteriler ile empati kurulması, ürün ya da servislerin verimliliğini artırmak, marka farkındalığının artırılması, müşterinin ihtiyaç ya da beklentilerinin bir resim ekseninde bütüncül olarak gösterilmesi gibi avantajları da var. Hedef kitlenizin bu sürecini adım adım oluşturduğunuz zaman ürün / servis / hizmetinizin başarılı bir döngü içerisinde olmasını da sağlayabilirsiniz. Oluşturacağınız haritada şu sorulara vereceğiniz yanıtlar da oldukça önemli: Müşteri bu aşamada ne ister? Müşteri bu süreçte neler hissediyor? Müşterinin karar verme eylemini ney ya da kim etkiliyor? Müşteri, marka ile nasıl bir etkileşim içerisinde?

İşi biraz pratiğe dökmek gerekirse; önce haritanızda yer alacak karakteri belirleyin. Çeşitli kişilik özelliklerine sahip bu karakter, sizin hedef kitlenizin ortalaması olabilir. Ardından müşterinin bu yolculukta karşılaşacağı önemli süreçleri, aşamaları tespit edin. Bu aşamaları dikkat çekmesi açısından haritanızın başlıkları olarak da kullanabilirsiniz. Sonra da başta oluşturduğunuz karakteri, müşteri sahnesine yerleştirerek haritanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamalarda, müşterinizin nasıl tepki vereceğini, ne gibi davranışlarda bulunacağını öngörmeniz avantajınıza olacaktır. Bu görselleştirme sürecindeki tasarım ise tamamen sizin önceliklerinize göre belirlenebilir. Bazı müşteri yolculuğu haritası örneklerinde animasyon karakterler görülebilirken bazı örneklerde baloncuklar içerisinde süreçler ile ilgili bilgi veren cümleler / ifadeler yer alabilir. Tasarım için, ücretsiz müşteri yolculuğu haritası şablonlarını da ilgili web sitelerinden indirebilirsiniz. Burada en önemli nokta, haritanın onu kullanacak kişilere anlamlı gözükmesidir.

Sözlükte Keşfet

Kalite Puanı (Quality Score)

Kalite Puanı, belli anahtar kelimelerinizle arama yapan ziyaretçilerin reklamınızda veya açılış sayfanızda yaşadığı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları