SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Search Engine Optimization (SEO), Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu sitelerin görünürlüğünü ve trafiğini artırmak için arama motoru botlarına uygun hale getirilmesidir.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Search Engine Optimization (SEO), Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu, arama motorlarının web sitelerini daha rahat ve kolay bir şekilde anlayabilmesine, tarayabilmesine imkan veren uygulamaları içerir. Web sitelerinin, arama motorlarının kriterlerine uygun bir şekilde tasarlanması, optimize edilmesi olan bu uygulamalar bütünü, sitesine daha fazla trafik sağlamak isteyen herkesi yakından ilgilendirir. Web sitelerini, SEO kriterlerine göre dizayn edenler arama sonuçlarında da çoğu zaman öne çıkarken ilgili optimizasyon kaidelerini karşılamayan siteler genellikle yarışın dışında kalır. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru da Google olduğu için, web sitelerinin ilk sıralarda yer alması için çalışan hemen herkes Google algoritmalarına göre sitelerinin mimarisini oluşturur, düzenler, yeniler. SEO, gerek teknik gerek yaratıcı birçok alt başlığa sahip olması, büyük bir alanı kaplaması nedeniyle de içerikçilerden yazılımcılara sektörün farklı pek çok kesimini ilgilendirir. SEO ile ilgili akla ilk gelen uygulamalardan biri anahtar kelime analizidir. Farklı tool’lar (araçlar) ile yapılan anahtar kelime analizleri, yazacağınız metinde de kullanmanız gereken sözcükleri öğrenmenizi sağlar. Anahtar kelime analizleri ücretli ve ücretsiz birçok araç ile yapılabilir.

Dolayısıyla SEO alanındaki en temel ve gerekli kaidelerden biri, metinlerde anahtar kelime geçmesi gerektiğidir. Kullanıcıların arama yaparken sıkça kullandığı kelime ve cümleleri ifade eden anahtar kelimeler, arama motorlarının sitenizin içeriğini algılamasını da kolaylaştırır. Bu sayede kullanıcı, aramaları ile ilgili en doğru web sitelerine yönlendirilir. Amacı SEO ile öne çıkmak olan web siteleri de anahtar kelime analizleri yaparak metinlerinde bu sözcükleri, cümleleri kullanır. Özgün içerikler ve metnin doğal akışı içerisinde karşınıza çıkan anahtar kelimeler okuyucuyu sıkmayacağı, kopya olmadığı için daha avantajlıdır. İşin içine teknik SEO denen çeşitli uygulamalar da girer. Yazılım ile ilgili sayısız konuyu içeren teknik SEO da bir web sitesindeki görsellerin optimize edilmesi, site hızının iyileştirilmesi, kullanıcıların ana sayfadan diğer kategorilere zorlanmadan tıklama yapabilmesi gibi pek çok kaideden meydana gelir. Örneğin, internet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu yavaş açılan, açılması üç saniyeden fazla süren web sitelerini terk eder. Bu nedenle site hızını iyileştirmek ve sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını sağlamak gerekir. Bu, teknik SEO’nun en önemli konularından biridir.

Sözlükte Keşfet

ETL

ETL, verileri sistematik bir şekilde toplamak ve işlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Apache Hive

Apache Hive, büyük verileri işleme ve analiz etme işlemlerinde kullanılan açık kaynaklı veri...

Alan Adı (Domain)

Alan adı (Domain), kullanıcıların web sitelerine girmek için Google Chrome gibi tarayıcıların adres...

Bilgi İşlem Döngüsü

Bilgi işlem döngüsü verilerin bilgiye dönüştürülmesinde geçen evreleri ifade eden bir kavramdır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları