Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Longtail Keyword)

Uzun kuyruklu anahtar kelime (Long Tail Keyword), spesifik aramalar yapan kullanıcıların arama motorlarına girdiği daha nokta atışı, uzun ve rekabet oranı az sözcüklerden meydana gelir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime (Longtail Keyword)

Uzun kuyruklu anahtar kelime (Long Tail Keyword), spesifik aramalar yapan kullanıcıların arama motorlarına girdiği daha nokta atışı, uzun ve rekabet oranı az sözcüklerden meydana gelir. Bu tür anahtar kelimeler, daha dar bir kitleyi hedef alır. Bununla beraber, long tail keyword’lerde doğrudan aranan ürün, hizmet vs. daha belirgin olduğundan kullanıcıların müşterilere dönüşme ihtimali de daha yüksektir. Daha önceleri, anahtar kelimelerin bir metindeki yoğunluğuna odaklanarak sonuç sayfalarında sıralama yaptığı düşünülen Google, yıldan yıla kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik hamleler yapmakta. Örneğin, ayakkabı satan bir web sitesindeki ilgili metinlerde kullanıcıya okuma zorluğu çektirecek kadar “ayakkabı” sözcüğünün geçmesi geçmişte sıralama sonuçlarına önemli ölçüde etki edebiliyordu. Üç-beş sözcükte bir “ayakkabı” kelimesinin geçebildiği bu kötü metinlerde amaç kullanıcıya yararlı bilgi vermek değil, anahtar kelimeler ile sonuç sayfalarında yüksek sıralama almaktı. Ne var ki günümüzde bu durumlar o kadar kolay değil. Google’ın botları bir metnin kullanıcıya yararlı olup olmadığını anlayabiliyor ve sıralamasını da buna göre yapabiliyor. Long Tail keyword, yani uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise işte tam da burada devreye girebiliyor.

Örneğin, “mezuniyet için siyah klasik ayakkabı” long tail keyword’e verilebilecek güzel bir örnek. Daha uzun olan, daha çok sözcükten oluşan, nokta atışı bir aramaya hitap eden ve aranma hacmi daha düşük olan bu ifade, direkt bu tür bir ayakkabı alacakların yaptığı aramalar olarak varsayılır. “Ayakkabı” ya da “klasik ayakkabı” anahtar kelimelerinde yükselmek için daha çok zaman ve bütçe gerekirken, “mezuniyet için siyah klasik ayakkabı” long tail keyword’ünde hızlıca bir sonuç alabilirsiniz. SEO uyumlu bir metin yazıldığında da aranma hacmi yüksek olan bir ana keyword (ayakkabı) belirleyebilir, long tail keyword’ünüzü de (mezuniyet için siyah klasik ayakkabı) metninizde geçirebilirsiniz. Rekabet oranı daha düşük olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha az bütçe ve zaman ile başarı elde etmenizi de sağlayabilir. Long Tail keyword’lere farklı örnekler de verebiliriz. “Otel” ya da “Antalya otelleri” aranma hacmi oldukça yüksek anahtar kelimelerken “Antalya otel Kemer”, “Antalya otel 5 Yıldızlı”, “Antalya otel havuzlu” long tail keyword’ler içerisindedir. Gördüğünüz gibi bunlar daha ayrıntılı, spesifiktir ve ne aradığını tamamen bildiği varsayılan kullanıcıların aramalarıdır.

Sözlükte Keşfet

Veri Analisti

Veri analistleri, üniversitelerin ilgili fakültelerindeki matematik, bilgisayar, istatistik ve ekonomi gibi bölümlerden mezun...

Customer Churn Analizi

Customer Churn analizi, müşteri bağlılığını artırmaya ve müşteri kaybının sebeplerini tespit etmeye yönelik...

GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır.

Data Mart

Data mart, bir kurumun hızlı ve pratik bir şekilde bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla...

MongoDB

MongoDB, NoSQL (Not Only SQL) açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetimi sistemidir....

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları