İçerik Optimizasyonu (Content Optimization)

İçerik optimizasyonu (Content Optimization), bir web sayfasındaki metnin, görsellerin, bağlantıların ve sayfada yer alan diğer ögelerin kullanıcıya fayda sunacak şekilde özelleştirilmesidir.

İçerik Optimizasyonu (Content Optimization)

İçerik optimizasyonu (Content Optimization), bir web sayfasındaki metnin, görsellerin, bağlantıların ve sayfada yer alan diğer ögelerin kullanıcıya fayda sunacak şekilde özelleştirilmesidir. Genellikle içerik optimizasyonu denildiğinde akla yalnızca ilgili web sayfasındaki metin gelse de, bu durum, söz konusu optimize etme sürecinin yalnızca bir parçasıdır. Arama sonuçlarında sayfanızın daha yukarılara çıkması adına içeriğinizi optimize etmeniz gerekiyor ve bunun için bir dizi işlemi başarılı bir şekilde yerine getirmeniz elzem. SEO çalışmaları yapanların da özellikle ilgilendiği içerik optimizasyonu web sitenizin, dolayısıyla markanızın / isminizin bilinirliğini de artırabilir. Peki bir internet sitesinin iyi bir içerik optimizasyonu yapması için neler gerekiyor? Her şeyden önce sayfa hızı bu konunun adeta belkemiği. İstatistikler gösteriyor ki; internet kullanıcıları yavaş yüklenen sayfalardan hızlı bir şekilde çıkma eğilimindedir. Aslında bunu kendi internet kullanım alışkanlıklarınızı gözlemleyerek de anlamanız mümkün. Girmeye çalıştığınız bir web sitesinin ilgili sayfası çok yavaş yüklenirse o sayfadan genellikle çıktığınızı fark edebilirsiniz. Dolayısıyla tüm diğer optimize süreçlerinden önce sitenizi ideal açılış hızına getirmeniz gerekiyor. İdeal hız ise 1-3 saniye arası olarak belirtilebilir.

Bir diğer konu sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı. Günümüzde pek çok kullanıcının internet aramalarını akıllı telefonu üzerinden yaptığını hesaba katarsanız, web sitenizin mobile uyumlu olması gerektiğini de hemen anlayabilirsiniz. Web sitenizdeki başlıkların, yazı boyutlarının mobil kullanıcılara zorluk çıkarmayacak şekilde tasarlanması önemli. Bir içeriği Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında öne çıkarmak için anahtar kelime çalışması da yapmanız gerekiyor. SEO uyumlu her içerikte görebileceğiniz anahtar kelimeler, kullanıcıların internette arattıkları kelime ya da kelime gruplarından meydana geliyor. Örneğin, akıllı telefon satan bir web siteniz varsa konuyla ilgili yazılacak metinde “akıllı telefon fiyatları”, “akıllı telefon modelleri” gibi pek çok anahtar kelime de olmalı. Ziyaretçilerinizi kendi web sitenizde daha uzun süre tutmak için site içi bağlantılar da kullanabilirsiniz. Metin içerisinde bir sözcüğe / sözcük grubuna verilen linklere tıklandığında, web sitenizdeki bir başka sayfaya yönlendirme sağlayabilirsiniz. Bu, arama motorlarının da takdir ettiği bir işlem. Tabii ki tüm bunlara kullanıcıların sorularına layıkıyla yanıt veren, nitelikli bir içeriğin gerekliliğini de katmanız gerekiyor. Tüm bunlar iyi bir içerik optimizasyonunda izlemeniz gereken önemli adımlar.

Sözlükte Keşfet

A/B Testi

A/B Testi web sitesi / sayfası, mobil uygulama, reklam, varış sayfası (landing page)...

Cache (Önbellek)

Önbellek (Cache), internette yaptığınız türlü işlemlerin belirli ve geçici bir süre boyunca cihazınızın...

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları