Tümleşik Analiz (Embedded Analytics)

Tümleşik analiz, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgiyi uygulamadan ayrılmadan elde edebilmesini sağlar.

Tümleşik Analiz (Embedded Analytics)

“Embedded Analytics” İngilizce adı ile de bilinen tümleşik analiz, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgiyi uygulamadan ayrılmadan elde edebilmesi ve aksiyon alabilmesidir. En yalın hâli ile bilgiyi; o bilginin kullanılacağı yere eklemek tümleşik analizdir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse; fotoğraf makinesi şirketi Kodak, 1999 yılında bir baskı öncesi iş akışı sistemi olan Prinergy’i tanıtmıştı. PDF oluşturma, raster görüntü işlemcisi (raster image processor) gibi işlemler Prinergy sistemi sayesinde tek bir iş akışı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Böylece Kodak müşterileri örnekse mürekkep kullanımlarını, baskı geçişlerinin sayısını veya üretim hacimlerini Prinergy üzerinden izleyebilir. Bu sayede farklı bir analiz platformu / uygulaması kullanmaya gerek kalmadan Prinergy üzerinden tüm Kodak müşterileri işlem gerçekleştirebilir.

Tümleşik analizi bir başka örnek ile açıklamak gerekirse; bir çevrim içi yemek siparişi ve teslimat hizmeti olan Just Eat restoran sahiplerine günün hangi saatlerinin en yoğun olacağını anlamalarına yardımcı olmak için uygulamasında tümleşik analizi kullanır. Performansınızı izleyebileceğiniz ve optimize edebileceğiniz analitik kontrol paneli gibi hizmetlerini de işletmelere sunan Just Eat, böylece bu bilgiler için de işletmelerin bir başka uygulamaya, platforma gitmesine ihtiyaç bırakmıyor. Bir satış ekibi üzerinden de örnek vermek gerekirse; bu ekip en yeni ölçümlerini bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemine ya da mesajlaşma uygulamasına gömebilir. Bu da zamandan tasarruf etmeyi ve ekibin daha verimli bir şekilde çalışmasını kolaylaştıracaktır. Bir bakıma aslında Google Analytics analiz servisi de tümleşik analize popüler bir örnek olabilir. Bu servis, bloglardan büyük markaların internet sitelerine kadar yaygınlaşmış olup ücretsiz bir web sitesi analiz servisidir. Sitenizin trafiğini çok kapsamlı ve detaylı bir şekilde analiz etmek için Google Analytics’i kullanabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Algoritma

Algoritma belirli bir problemin çözümü ve projenin gerçekleştirilmesi için oluşturulan veri kümesidir. Algoritma...

İçgörü (Insight)

Basitçe anlatmak gerekirse; müşterilerin / tüketicilerin kendi ifade ettiklerinin bir adım ötesine, görünmeyen...

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (Gamification), oyunlarda kullanılan ödüllendirme sistemlerini, rekabet unsurlarını iş dünyası başta olmak üzere...

Bilgi İşlem Döngüsü

Bilgi işlem döngüsü verilerin bilgiye dönüştürülmesinde geçen evreleri ifade eden bir kavramdır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları