Öne Çıkan Snippet (Featured Snippet)

Öne çıkan Snippet (Featured Snippet), Google üzerinde arama yapan kullanıcıların sorgusuna tam anlamıyla cevap veren, arama sonuçlarında ilk sıranın da üzerinde ayrı bir blok halinde görünen kısma deniyor.

Öne Çıkan Snippet (Featured Snippet)

Öne çıkan Snippet (Featured Snippet), Google üzerinde arama yapan kullanıcıların sorgusuna tam anlamıyla cevap veren, arama sonuçlarında ilk sıranın da üzerinde ayrı bir blok halinde görünen kısma deniyor. Son derece açıklayıcı olan bu özel kutuların soru şeklinde ifade edilen aramalarda karşınıza çıkma ihtimali de daha yüksek. Öne çıkan Snippet bölümü şunları içeriyor: Üçüncü taraf web sitesinden alıntılanan bilgiler, sayfanın bağlantısı, sayfa URL’si ve sayfa başlığı. Öne çıkan Snippet bölümünde, ilgili web sayfasından alıntılanan bölüm bir paragraf, liste ya da bir tablo olabiliyor. Google üzerinde herhangi bir konuda arama yaptığınızı düşünün. İlgili aramanıza dair çıkan sayfa sonuçlarında varsa sponsorlu yayınların hemen altında Öne çıkan Snippet’ları görmeniz mümkün. Google, bir web sayfasındaki içeriğin kullanıcıya önemli ölçüde fayda sağlayacağını düşünüyorsa ilgili içeriği sunan web sitesine Öne çıkan Snippet alanında yer verebiliyor. Dediğimiz gibi bu alanda yer alan içerik bazen bir paragraftan bazen bir listeden meydana gelebiliyor.

Örneğin, Google’a “pilav tarifi” yazdığınız zaman karşınıza çıkan sonuç sayfasında bir Öne çıkan Snippet görebilirsiniz. Bu örnekte Öne çıkan Snippet liste şeklinde görünebiliyor. Peki Google’ın adeta birinci dahi değil, sıfırıncı sırada olmanızı sağlayan bu bloğunda nasıl yer alabilirsiniz? Teorik olarak bahsetmek gerekirse; web sayfanızdaki ilgili içerik, yazıldığı konuya en iyi şekilde cevap vermelidir. Oluşturduğunuz içerik grubunda en iyi yanıtı, yanıtları veren içerik sizinki olursa Öne çıkan Snippet alanında yer alabilirsiniz. Derinlemesine analizler, video ve ekran görüntüleri gibi ögeler ile de içeriğinizi zenginleştirmek yararınıza olacaktır. Google’ın Öne çıkan Snippet alanını daha çok soru şeklinde ifade edilen aramalarda karşınıza çıkardığını da tekrar hatırlatalım. Bu açıdan, soru-cevap sayfaları da içeriğinizi oluştururken esinlenebileceğiniz alanlardan biri. Örneğin, “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” ya da “Öne Çıkan Snippet Nedir?” gibi kullanıcıların soru cümleleri ile yaptığı aramalarda bu sıfırıncı arama sonucunu görme ihtimali daha yüksek. Organik trafiğinizi artırmanız için de mükemmel bir fırsat olan Öne çıkan Snippet, adeta Google’ın en iyi içeriğe sahip sayfayı / web sitesini ödüllendirmesi anlamına geliyor.

Sözlükte Keşfet

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları