SQL (Structured Query Language)

SQL bir veri tabanı uygulaması olup programlama dil olarak kullanılmaktadır. Daha çok ilişkisel veri tabanları ile etkileşim kurmak için kullanılıyor olup veri tabanı yönetimleriyle etkileşimde bulunmaktadır.

SQL (Structured Query Language)

Açılımı “Structured Query Language” olan SQL bir veri tabanı uygulaması olup programlama dil olarak kullanılmaktadır. Türkçesi “Yapılandırılmış Sorgu Dili” anlamına gelmektedir. 1970’lerde IBM araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir. Pek çok kişi tarafından programlama dili olarak bilinse de esasında veri tabını içerisinde kullanılabilecek alt dildir. SQL, daha çok ilişkisel veri tabanları ile etkileşim kurmak için kullanılmaktadır. Veri tabanı yönetimi sistemleriyle etkileşimde bulunmaktadır. Böylece veri manipülasyonu, tanımlama ve kontrolü için kullanılabilir. Veri tabanı içerisinde tablo oluşturmak, silmek, değiştirmek, verileri alıp  analiz etmek için sorguları çalıştırmak, yönetmek ve işlemek için standart bir yol sağlar. Aynı zamanda bunlar temel işlevleri arasında da yer almaktadır. Veri tabanı yönetim sistemleri, kullanıcıların SQL komutlarını çalıştırır ve sonuçların geri döndürülmesini sağlamaktadır. Veri tabanı performansını korumak ve optimize etmek için de SQL kullanılabilmektedir. Öğrenmesi kolay olan bu sorgu dili, farklı programlama dilleriyle de kolaylıkla entegre oldukları için veri analistleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. SQL veri tabanları; MySQL, Mssql, Oracle, IBM Database 2 (IBM DB2), Pstgre SQL, Sybase, IBM Informix, Progress, Firebirde, Accress gibi daha pek çok veri tabanında işlemler yapılabilmektedir.

Veri tabanı yönetiminin temel taşları arasında olan SQL, veri tabanı sorgularını işleyen ve gelen sonuçları döndüren bir sunucu makinesi ile çalışmaktadır. Her veri tabını sisteminin kendine özgü özellikleri olsa da SQL kendi standartlarına uygun bir şekilde çalışmaktadır. Dolayısıyla farklı veri tabanları da SQL komutlarını desteklemektedir. SQL’in temel amacı, veri ve veri kümelerinin doğru bir şekilde modellenmesidir. Yapılacak işe göre değişen bu modelleme SQL ile yapılabilecek işlemlerin geniş bir yelpazeye sahip olduğunu göstermektedir. SQL’ler genellikle veri tabanı içerisinde depolanan bilgilerin kontrol edilmesinde veya ihtiyaç duyulan verilerin veri tabanı içerisinden alınması için kullanılmaktadır. Basit bir programlama dili olan SQL aynı zamanda güçlüdür. Dolayısıyla büyük verileri de kolaylıkla işleyebilmektedir. SQL veri tabanı içerisinde bir dizi komut bulunmaktadır. Veri tabanı tablosuna eklemeler yapmak için SQL INSET, veri almak için SQL SELECT, veri kayıtlarını değiştirmek için ise SQL UPDATE komutları kullanılmaktadır.

Sözlükte Keşfet

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Etiket (Tag)

Bir içeriğin kolayca kategorize edilebilmesi için oluşturulan belirteçlere etiket (Tag) denir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları