Google Keşfet (Google Discover)

Google Keşfet, kullanıcıların web gezinme davranışına göre onlara kişiselleştirilmiş arama önerileri sunan bir algoritma olarak açıklanabilir.

Google Keşfet (Google Discover)

Google Keşfet, kullanıcıların web gezinme davranışına göre onlara kişiselleştirilmiş arama önerileri sunan bir algoritma olarak açıklanabilir. Bu özellik, kullanıcıların tarayıcı geçmişlerini ve webdeki ilgi alanlarını baz alarak çalışır. Yakın geçmişte “Google Feed” olarak adlandırılan Google Keşfet, kullanıcıların görmek isteyeceği sayfaları, Web ve Uygulama Etkinliği kaydından alarak onlara göstermek üzerine programlanmış bir algoritmadır. Web ve Uygulama Etkinliği ise Google üzerinde yapılan aramaların, kullanılan hesapla eşleştirilerek Google veri tabanına kaydedilmesiyle oluşur. Yani Google Keşfet’te size gösterilen her detay, bu veri tabanı çerçevesinde kişiselleştirilir. Arama esnasında Google hesabınızın açık veya kapalı olmasından bağımsız olarak çalışan bu algoritma, söz konusu kayıtlı etkinliklerin kullanıcı tarafından gerekli hallerde silinebilmesine de izin verir. Ayrıca siz izin vermediğiniz sürece Google sizin hareketlerinizi kendi veri tabanına kaydetme yetkisine de sahip değildir. Google’ın böyle bir özelliği geliştirmesindeki hedef, kullanıcı gizliliğine verdiği önemle birlikte onlara daha yüksek bir kullanıcı deneyimi sunarak en çok tercih edilen arama motoru özelliğini korumak olarak belirtilebilir.

Google Keşfet, belli veriler doğrultusunda kullanıcılara ilgili sonuçları önermek üzerine programlıysa, SERP ile arasındaki fark ne olabilir? Diyelim ki dünyanın en kalabalık ülkesinin neresi olduğunu bilmek istiyorsunuz. Bunun için Google arama sayfasında konunuzla alakalı anahtar kelimeleri kullanarak bir arama başlatırsınız. Google da size bu anahtar kelimeleri ve ona en yakın anlamdaki kelimeleri içeren sayfaları saniyeler içinde sıralar. “Arama Motoru Sonuç Sayfası” olarak Türkçeye çevrilen SERP, sorgulama (amaç) odaklı arama sonuçlarının gösterildiği sayfadır. Google Keşfet’te ise durum daha farklı. Google Keşfet ama odaklı değil, algoritma tahmini odaklı çalışır. Yani Google Keşfet’teki sonuçları görmek için herhangi bir anahtar kelime kullanmanıza gerek yok. Google ana sayfasındayken arama çubuğunun altındaki sayfalar, tamamen Google’ın kendi algoritması doğrultusunda belirlenir. Ayrıca Google Keşfet’te hangi içeriklerin size başlangıç sayfasında gösterileceği de sizin arama geçmişi alışkanlıklarınıza bağlıdır. Diğer yandan Google Keşfet’te yer alan içerikler sürekli güncellenen dinamik içeriklerdir. Bu sebeple belli bir süreliğine kalıcı ya da SEO çalışmaları doğrultusunda oluşturulan SERP sonuçlarının aksine, buradaki içerikler mütemadiyen değişir.

Sözlükte Keşfet

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Nofollow Link

Nofollow Link, bir web sitesinin link verdiği başka bir siteye kefil ya da...

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları