Arama Motoru Sonuç Sayfası (Search Engine Result Page – SERP)

Arama motoru sonuç sayfası (Search Engine Result Page - SERP), internet kullanıcılarının Google’da arama yaptıklarında karşılarına çıkan sonuçlardır.

Arama Motoru Sonuç Sayfası (Search Engine Result Page – SERP)

Arama motoru sonuç sayfası (Search Engine Result Page – SERP), internet kullanıcılarının Google’da arama yaptıklarında karşılarına çıkan sonuçlardır. SEO çalışmalarının en önemli parçalarından biri olan arama motoru sonuç sayfasından, daha çok SERP kısaltması ile bahsedilir. Google’da herhangi bir kelime, sözcük grubu arattığınızda karşınıza belirli bir mantık içerisinde sonuçlar çıkar. Bu sonuçların her biri, arattığınız konu / sözcük ile ilgili web sitelerini gösterir. Yani aslında bir diğer deyişle; Google’ın bir kullanıcının arama sorgusuna verdiği yanıta SERP, yani arama motoru sonuç sayfası denir. Sitenizdeki sayfaların Google’da nasıl görüneceğini belirleyen SERP’ler, organik trafik kazanmanın, reklamlar ile markanızın bilinirliği artırmanın, SEO çalışmalarınızın başarıya ulaşıp ulaşmadığının da göstergesi anlamına gelir. Google’da herhangi bir sözcük / sözcük grubu vs. arattığınızda karşınıza iki sonuç tipi çıkar. Bunlar ücretli sonuçlar ve doğal / organik sonuçlardır. Ücretli sonuçlar, markaların Google Ads üzerinden reklam vererek arama motoru sonuç sayfalarının en üstünde bir reklam olarak yer alması anlamına gelir. Organik / doğal sonuçlar ise Google’ın algoritması tarafından belirli bir arama için en iyi ve en alakalı sonuçların listelenmesi anlamına gelir.

Peki Google, arama motoru sonuç sayfalarında sıraladığı sonuçları algoritmanın hangi kriterlerine göre belirler? İşte burada da devreye SEO, yani arama motoru optimizasyonu girmekte. Sayfa içi ve dışı SEO, site yüklenme hızı, meta açıklama, sayfa URL yapısı, web sitesindeki ilgili anahtar kelimeler ile yazılmış kaliteli içerikler iyi bir SEO çalışmasının vazgeçilmez maddelerinden bazıları. Bunları gerçekleştirdiğiniz takdirde örneğin “araç kiralama” sonuçlarında ikinci sayfada yer alıyorsanız zaman içerisinde SERP’in ilk sayfasına gelmeniz de kuvvetle muhtemel. O nedenle arama motoru sonuç sayfasından söz açıldığında, SEO’dan bahsetmemek de neredeyse imkansızdır. Arama motoru sonuç sayfalarında ayrıca öne çıkan snippet denilen sonuçlar da vardır. Bunlar Google’da arama yapan kullanıcıların sorgusuna tam anlamıyla cevap verebilecek nitelikteki sayfaların, arama sonuçlarında ilk sıranın da üzerinde ayrı bir blok içerisinde listelenmesidir. Sadece belirli sorgularda kullanıcıların karşısına çıkan bu snippet’ler ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özetini içerir.

Sözlükte Keşfet

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

DevOps

DevOps, yazılım ile farklı disiplinlerin işleyini senkronize biçimde sürdürmek için kullanılan bir metodolojidir....

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları