Kullanıcının Oluşturduğu İçerik (User Generated Content)

Kullanıcının oluşturduğu içerik (User Generated Content), kullanıcıların ürettiği ve sizin herhangi bir masrafa girmeden yayına alabildiğiniz içerikler anlamına geliyor.

Kullanıcının Oluşturduğu İçerik (User Generated Content)

Kullanıcının oluşturduğu içerik (User Generated Content), kullanıcıların ürettiği ve sizin herhangi bir masrafa girmeden yayına alabildiğiniz içerikler anlamına geliyor. “Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik” şeklinde de Türkçeye çevrilebilen bu kavrama, pek çok etkileşim üzerinden örnek verilebilir. Mesela, markanız hakkında sosyal medya üzerinden paylaşılan bir ileti kullanıcının oluşturduğu içeriğe popüler bir örnektir. Markanız ile ilgili bir Twitter paylaşımı, Instagram paylaşımı sizin planlamadığınız, projeye dönüştürmediğiniz, herhangi bir masrafa girmediğiniz şekilde yapılıyorsa buna kullanıcının oluşturduğu içerik denebilir. Bu açıdan genellikle sosyal mecralardaki ilgili paylaşımların kullanıcının oluşturduğu içeriğe verilebilecek en popüler örnekler olduğu söylenebilir. Tabii ki bununla da sınırlandırılamaz. UGC olarak da kısaltabileceğimiz bu kavramın pratikteki karşılığını forum sitelerinde ve sözlüklerde de görmek mümkün. Tamamen internet kullanıcılarının paylaştıkları yorumlardan, geri bildirimlerden, yazılardan oluşabilen forum sitelerinde markanız hiçbir filtreye uğramadan ele alınabilir. Benzer şekilde; sözlüklerde markalar ile ilgili yer alan değerlendirme ve yorumlar da kullanıcıların oluşturduğu içeriklere dahildir.

Bununla beraber; bu içerikler yalnızca yazı olmak zorunda da değil. Fotoğraf, video gibi görsel içerikler de tarife uygun olduğu müddetçe UGC’ye örnek olarak verilebilir. Bunlar, bugünün en değerli ve ikna edici içerik tiplerinden de biri. Bunun nedeni, oluşturulan içeriklerin büyük oranda filtresiz olması ve kullanıcıların tamamen gönüllü olarak bu içerikleri oluşturmaları. Bu nedenle, iyi bir izlenim ve hizmet kullanıcıların sizin hakkınızda oluşturduğu içerikleri de şekillendirecektir. Hangi şampuanı almalı, hangi spor salonuna gitmeli, nereden alışveriş yapmalı, hangi motosikleti tercih etmeli, hangi tişörtü giyinmeli, hangi telefonu satın almalı gibi sorulara verilen yanıtlar kullanıcıların oluşturdukları içerikleri meydana getirebilir. İçerik üretmek alanında popülerliğini koruyan Onedio bu konudaki öne çıkan örneklerden biri. Onedio, kendi yazar kadrosunun yanı sıra internet kullanıcılarının da içerik üretmesine izin veriyor. Youtube üzerinden bir ürünün değerlendirilmesini içeren videolar da buna örnek gösterilebilir. Mesela kargo yolu ile bisiklet sipariş eden birini ele alabiliriz. Siparişini kargodan teslim alıp paketi açma aşamasında bu süreci videoya çekip Youtube üzerinden paylaşabilir. Bisikletin monte süreci, kullanımı, özelliklerinin anlatıldığı bu tip videolar da aslında kullanıcının oluşturduğu içerik anlamına geliyor.

Sözlükte Keşfet

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor...

Fiyat Karşılaştırma Sitesi

Fiyat karşılaştırma sitesi, kullanıcının almak istediği ürünlerin en uygun fiyatlısının hangi sanal platformda...

Özgün İçerik

Özgün içerik internet ortamında daha önce yayımlanmamış, içerik üreticisinin kendine has tarzı, üslubu...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları