Reklam Engelleyici – Ad Blocker

Reklam engelleyici, yani bilinen İngilizce adıyla ad blocker, azami müşteri deneyimi sunmak için web siteleri içinde yer alan reklamları, animasyonları ya da yorucu ögeleri engellemeye yarayan tarayıcı eklentileri olarak açıklanır.

Reklam Engelleyici – Ad Blocker

Reklam engelleyici, yani bilinen İngilizce adıyla ad blocker, azami müşteri deneyimi sunmak için web siteleri içinde yer alan reklamları, animasyonları ya da yorucu ögeleri engellemeye yarayan tarayıcı eklentileri olarak açıklanır.  Bu eklentiler sayesinde, özellikle animasyonlu sitelerde sayfa yüklenme hızını yükseltmek mümkün. Reklam engelleyici eklentiler; Google Chrome, Apple Safari Mozilla Firefox ve Opera gibi web tarayıcılarda çalıştırılabilir. Dolayısıyla reklam engelleyici bu eklentiler, kullanıcıların internette gezinme deneyimlerini ciddi oranlarda iyileştirir. Web sitelerinin trafiğine de olumlu katkıları olan reklam engelleyici hem kullanıcılar hem de site sahipleri açısından karşılıklı fayda sağlayan bir ürün olarak öne çıkar. İlk kez 2009’da Michael Gundlach tarafından üretilen ve Betafish Incorporated tarafından geliştirilen AdBlock, aynı zamanda kullanıcı verisinin güvenliğini sağlaması bakımında da tercih sebebi. Üçüncü parti yazılımlarının, web site ziyaretçilerinin hareketlerini izlemesini engelleyen bu eklentiler online yolculukları pek çok açıdan üst seviyelere çıkarmak için ideal. Üstelik reklam engelleyiciler sayesinde sadece reklamları engellemekle kalmaz, kabul edilebilir olanlar için beyaz listeler de oluşturabilirsiniz.

Reklam engelleyicileri tarayıcınızda kurmak da oldukça kolay. Binlerce verinin bulunduğu bir filtrelerle fonksiyonuna sahip olan bu eklentiler, gezindiğiniz çevrimiçi sayfaların reklamlar tarafından işgal edilmesinin önüne geçer. Bu özellikten faydalanmak için öncelikle AdBlock uygulamasını indirmeniz gerekir. Hem web tarayıcılarına hem mobil uygulamalara indirilebilen bu ürün, her iki alan için farklılık gösterir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu doğru AdBlock ayarının yapılmasıdır. İndirme işlemindeki ilk basamak, kullandığınız web tarayıcısı için ideal eklentiyi seçmek. Bu aşamadan sonra eklentinin kurulumu için gereken yönergeleri takip ederek yükleme işini tamamlayabilirsiniz. Hem iOS hem de Android mobil uygulamalar için kullanabileceğiniz reklam engelleyici eklentilerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün: AdBlock Chrome, AdBlock Opera, AdBlock Android ve iOS, AdBlock Safari. Bunlardan hangisini seçerseniz seçin öncelikle yapmanız gereken, tarayıcınızın web mağazasını ziyaret edip AdBlock’u indirmek olacaktır. Talimatları izleyerek kurulumu bitirdikten sonra tarayıcınızı tekrar başlatmanız gerekir. Tüm bu adımları izleyerek reklam engelleyici eklentiyi cihazınıza kurduktan sonra hizmeti kullanmaya başlayabilir, çevrimiçi deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Hedef Kitle

Hedef kitle, gerçekleştirilen faaliyetlerin muhatabı olarak kabul edilen belirli demografik gruplardır.

Bilgi İşlem Döngüsü

Bilgi işlem döngüsü verilerin bilgiye dönüştürülmesinde geçen evreleri ifade eden bir kavramdır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları