On Kat Daha İyi İçerik (10x Content)

10 kat daha iyi içerik (10x Content) en iyi rakip içerikten dahi 10 kat daha iyi yazılmış / tasarlanmış içeriklere denir.

On Kat Daha İyi İçerik (10x Content)

10 kat daha iyi içerik (10x Content) SEO dünyasının yakından tanıdığı Rand Fishkin tarafından ortaya atılan bir kavram. Geçerliliğini, ilgisini ve popülerliğini korumaya devam eden 10 kat daha iyi içerik kavramı, en yalın haliyle; ilgili konuda üretilen içeriklerden 10 kat daha iyi içerik üretilmesi anlamına gelir. Yani arama motoru sonuç sayfasında ilk sıralarda yer alan rakip içeriklerin kalite bakımından 10 kat önüne geçerseniz bu kavramın hakkını vermiş olursunuz. Bu adeta bir koşuya, maratona da benzetilebilir. Koşu parkurundaki rakiplerine 10 tur fark atan bir koşucu bu konu için güzel bir örnek. Peki en iyi rakip içerikten dahi 10 kat daha iyi içerik nasıl üretilir? İşte zurnanın zırt dediği yer de burada yatmakta. Burada önce yaygın yanlışları eleyip, sonra kriter listesini doğru maddeler ile doldurmak yoluna gidelim. 10 kat daha iyi içerik elde etmek yalnızca ilgili anahtar kelimelerin metinde kaç defa kullanıldığına bağlı değildir. Hatta içeriğin tek başına metinden ibaret olmadığını ve kullanıcı deneyimini iyileştirecek, okuyucunun ilgisini kaybetmeyecek ayrıntıların metinden öte unsurlar içerdiğini de hatırlatmakta yarar var. En üst düzey rakip içerikten 10 kat daha iyi bir içerik elde etmek istiyorsanız belli başlı kriterleri sıralayalım.

Yazılacak metin ile ilgili sıkı bir araştırma yapmak, geçerliliğini koruyan kaynaklardan beslenmek ilgili okuyucunun hemen her zaman takdirini kazanır. Tüm bu ayrıntılı araştırma sürecinin sonunda ortaya anlaşılır, yalın, açıklayıcı anlatıma sahip bir metin yazarsanız kullanıcı / okuyucu buna da şapka çıkartır. Kavramlar, terimler, formüller ile kuşatılmış bir konuda hem hakkını verircesine ön araştırma yapmak hem de metni anlaşılır bir üslup ile yazmak çoğu kullanıcının pozitif yönlü reaksiyon verdiği bir eylemdir. Yazınızın bir düzen içerisinde başlayıp bitmesine de özen göstermeniz gerekir. Bu durumu da sınav kağıtlarında paragraf cümlelere, metnin yayık değil hizalanmış şekilde yukarıdan aşağıya inmesine özen gösteren öğretmenlere benzetebiliriz. Yazı tipleri, metne hizmet eden görseller de 10 kat daha iyi içerik kriterlerine eklemeniz gereken maddeler arasında. Metninizin bir sorunu çözebilmesi, bir soruya doğru ve kaliteli bir şekilde cevap verebilmesi de oldukça önemli. Tüm bunlara ilaveten; içeriğinizin kullanıcıda / okuyucuda duygusal bir etki yaratması da gerekir. Sevinç, heyecan, hayranlık, beklenti, coşku gibi duyguları tetikleyen içerikler de 10 kat daha iyi içerik yazmanın önemli koşullarından biri. Metniniz / içeriğiniz bu ve bunun gibi kriterlerin tamamını değilse bile çoğunu kapsadığı takdirde yarışta katbekat öne geçebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Geri Bağlantı (Backlink)

Geri bağlantı, genel kullanımıyla backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme...

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Debrief

Debrief, bir iş ya da proje hakkında verilen brief üzerine fikir alışverişi yapmak...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları