Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılımsal açıdan ele alındığı pek çok SEO uygulamasını içeriyor ve bu uygulamalar sitelerin arama sonuçlarında öne çıkması için oldukça elzem.

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitelerinin yazılım açısından incelendiği envaiçeşit SEO uygulamasını içeriyor. Teknik SEO arama sonuçlarında öne çıkmak için o kadar önemlidir ki, ilgili problemlerin çözülemediği siteler sıralamada aşağı düşebilir ve hatta arama motoru sonuç sayfalarından tamamen kaybolabilir. Sitelerin URL yapıları, meta etiketleri, site hızı & güvenliği, canonical bağlantı yapıları gibi yazılımla alakalı konuları içeren teknik SEO, özellikle Google’ın arama motoru algoritmasının yılda sayısız kez değiştiği hesaba katıldığında kendini yenilemek zorundadır. Algoritmalardaki ayrıntılar değişse de amaç tabii ki her zaman aynıdır; SERP sıralamasını iyileştirmek. Sitelerin teknik SEO ile ilgili ayrıntılarını kontrol etmek, varsa hatalarını tespit etmek içinse belli başlı metotlar vardır. Örneğin, site hızı bu konudaki en can alıcı kriterlerden biri. İstatistiklere göre bir sitenin yüklenmesi üç saniyeden fazla sürerse kişilerin yarıya yakını ilgili web sayfasını terk eder. Arama motoru botları bu durumu, sitenizin kalitesi hakkında negatif yönlü bir durum olarak değerlendirir. Site hızını iyileştirmek içinse JavaScript, HTML ve CSS dosyalarını simge durumuna getirmek (küçültmek), komut dosyalarını ve eklentileri azaltmak, görsel içerikleri boyutlarını küçültmek gibi işlemler ile optimize etmek öne çıkan hamleler arasında yer alıyor.

HTTP yerine HTTPS kullanımı da güvenlik ve teknik SEO açısından önemli kriterler arasında. Google’ın 2014’te HTTPS’yi bir sıralama faktörü olarak tanıttığını hatırlatmakta yarar var. HTTPS protokolü sayesinde şifrelenen verilerin web üzerinde güvenli bir şekilde taşınmasını arama motoru botları olumlu yönde bir durum olarak değerlendiriyor. Hem kullanıcı deneyimi (UX) hem de teknik SEO açısından puan kazandıracak bir diğer faktör site mimarisidir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların içeriklere, sayfalara kolayca erişebilmeleri ancak uygun bir site mimarisi ile mümkündür. Kullanıcı odaklı tasarlanmış bir site mimarisi, kullanıcıların ilgili web sitesinde daha fazla vakit geçirmeleri anlamına da gelir. Ayrıca bu sayede arama motoru botları, sitenizi ve içeriklerinizi çok daha kolay tarar. İyi bir site mimarisi için örnekse; ana sayfadan alt sayfalara çok sayıda tıklama yapılmadan geçilebilmesi, sitedeki her sayfanın sabit bir tasarıma sadık olması gerekir. Arama sonuçlarında öne çıkmak için elzem olan teknik SEO’nun öne çıkan maddelerinden bazıları bunlardır.

Sözlükte Keşfet

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları