Google Arama Konsolu (Google Search Console – GSC)

Google arama konsolu (Google Search Console - GSC), Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, ilgili sorunları çözmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir.

Google Arama Konsolu (Google Search Console – GSC)

Google arama konsolu (Google Search Console – GSC), Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, ilgili sorunları çözmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir. Google tarafından sitenizin nasıl göründüğünü anlamanıza ve konuyla ilgili iyileştirmeler yapmanıza yarayan Google arama konsolu, site yöneticilerine sunulur ve sunduğu kolaylıklar, avantajlar itibarıyla adeta vazgeçilmez bir hizmettir. Sitenizin performansını takip edebileceğiniz, dizine eklenmesini istemediğiniz içerikleri kaldırabileceğiniz, web sitenize ziyaretçi getiren arama sorgularını görebileceğiniz bu hizmet ek olarak Google’ın sizin ile iletişim kurması anlamına da gelir. Web sitenizde tarama hataları, 404 sayfalarının artışı, kötü amaçlı yazılım tespiti gibi durumlar varsa Google arama konsolu, size bilgi sunabilir. Hizmetin sunduğu en önemli avantajlardan biri de siteniz için trafik verilerini görüntüleyebilmenizdir. Yani, sitenizin Google’da görünme sıklığı, sitenizin gösterilmesini sağlayan arama sorguları gibi konular da Google arama konsolu tarafından sunulan ve yararlanarak ciddi ölçüde başarı sağlayabileceğiniz hizmetler arasında. Peki Google arama konsolunu kimler kullanmalı?

Bu konuda akla ilk gelen grup genellikle işletme sahipleri olur. Bir işletme sahibinin kendi web sitesi ile ilgili bu hizmetten yararlanması oldukça önemlidir. Bu sayede işletme sahipleri kendi web sitelerini arama motorları için optimize de ettirebilir. Bir diğer popüler grup ise SEO uzmanları ve pazarlamacılardır. Dijital pazarlama, e-ticaret sektörünün en önemli meslek kollarından biri olan SEO uzmanlığı / pazarlama Google arama konsolu ile hizmet verdiği web sitesini daha yukarılara taşıyabilir. Web geliştiriciler de bu hizmetten çokça faydalanan bir diğer gruptur. Google arama konsolunu kullanmak içinse Chrome, Firefox, Edge ya da Safari tarayıcılarından birinin yeni bir sürümünü kullanarak işe başlayabilirsiniz. Açtığınız tarayıcıda hem JavaScript hem de çerezlerin de etkinleştirilmiş olması gerekir. Bu bilgilerden sonra geçerli bir Google hesabı ile hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Google arama konsolu hizmetinde sunulan oldukça fazla sayıda araç ve özellik var. Örneğin, yeni bir kullanıcı için mülk ekleme önemlidir. Web sitenizi arama konsoluna eklemediyseniz hemen “Mülk Ekle” butonuna basıp işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Adres değişikliği, site bağlantıları, hızlandırılmış mobil sayfalar gibi özellikler de bu hizmetin sundukları arasında.

Sözlükte Keşfet

Risk Yönetimi

Risk azaltma olarak da adlandırılan risk yönetimi, bir işletme ya da bireylerin amaçlarına...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları