Google Arama Konsolu (Google Search Console – GSC)

Google arama konsolu (Google Search Console - GSC), Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, ilgili sorunları çözmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir.

Google Arama Konsolu (Google Search Console – GSC)

Google arama konsolu (Google Search Console – GSC), Google arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize, ilgili sorunları çözmenize yardımcı olan ücretsiz bir Google hizmetidir. Google tarafından sitenizin nasıl göründüğünü anlamanıza ve konuyla ilgili iyileştirmeler yapmanıza yarayan Google arama konsolu, site yöneticilerine sunulur ve sunduğu kolaylıklar, avantajlar itibarıyla adeta vazgeçilmez bir hizmettir. Sitenizin performansını takip edebileceğiniz, dizine eklenmesini istemediğiniz içerikleri kaldırabileceğiniz, web sitenize ziyaretçi getiren arama sorgularını görebileceğiniz bu hizmet ek olarak Google’ın sizin ile iletişim kurması anlamına da gelir. Web sitenizde tarama hataları, 404 sayfalarının artışı, kötü amaçlı yazılım tespiti gibi durumlar varsa Google arama konsolu, size bilgi sunabilir. Hizmetin sunduğu en önemli avantajlardan biri de siteniz için trafik verilerini görüntüleyebilmenizdir. Yani, sitenizin Google’da görünme sıklığı, sitenizin gösterilmesini sağlayan arama sorguları gibi konular da Google arama konsolu tarafından sunulan ve yararlanarak ciddi ölçüde başarı sağlayabileceğiniz hizmetler arasında. Peki Google arama konsolunu kimler kullanmalı?

Bu konuda akla ilk gelen grup genellikle işletme sahipleri olur. Bir işletme sahibinin kendi web sitesi ile ilgili bu hizmetten yararlanması oldukça önemlidir. Bu sayede işletme sahipleri kendi web sitelerini arama motorları için optimize de ettirebilir. Bir diğer popüler grup ise SEO uzmanları ve pazarlamacılardır. Dijital pazarlama, e-ticaret sektörünün en önemli meslek kollarından biri olan SEO uzmanlığı / pazarlama Google arama konsolu ile hizmet verdiği web sitesini daha yukarılara taşıyabilir. Web geliştiriciler de bu hizmetten çokça faydalanan bir diğer gruptur. Google arama konsolunu kullanmak içinse Chrome, Firefox, Edge ya da Safari tarayıcılarından birinin yeni bir sürümünü kullanarak işe başlayabilirsiniz. Açtığınız tarayıcıda hem JavaScript hem de çerezlerin de etkinleştirilmiş olması gerekir. Bu bilgilerden sonra geçerli bir Google hesabı ile hizmeti kullanmaya başlayabilirsiniz. Google arama konsolu hizmetinde sunulan oldukça fazla sayıda araç ve özellik var. Örneğin, yeni bir kullanıcı için mülk ekleme önemlidir. Web sitenizi arama konsoluna eklemediyseniz hemen “Mülk Ekle” butonuna basıp işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Adres değişikliği, site bağlantıları, hızlandırılmış mobil sayfalar gibi özellikler de bu hizmetin sundukları arasında.

Sözlükte Keşfet

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

Sayfalama (Pagination)

Sayfalama (Pagination), bir içeriği birden çok sayfaya bölerek yayınlama işlemi anlamına geliyor.

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş...

Viral İçerik

Viral içerik, kullanıcıların kendi isteği ile ürettiği içerikleri internet üzerinde paylaşmaları sonucu hızla...

Google Sandbox

Google Sandbox, Google’ın yeni web sitelerine, hatalı ve illegal davranışlarından ötürü uyguladığı bir...

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Cache (Önbellek)

Önbellek (Cache), internette yaptığınız türlü işlemlerin belirli ve geçici bir süre boyunca cihazınızın...

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları