Google Dalgalanması (Google Dance)

Google dalgalanması (Google Dance), Google arama motorunun belirli dönemlerde sıralama sistemini değiştirmesi nedeni ile bazı sitelerin sıralamasının değişmesidir.

Google Dalgalanması (Google Dance)

Google dalgalanması (Google Dance), Google arama motorunun belirli dönemlerde sıralama sistemini değiştirmesi nedeni ile bazı sitelerin sıralamasının değişmesidir. Bu süreçlerde birtakım web sitelerinin arama sonuç sayfalarındaki sıraları yukarı ya da aşağı yönlü olarak sürekli değişir. Google dalgalanmasının ne zaman, nasıl başlayacağını ya da bu dalgalanmadan hangi web sitelerinin etkileneceğini kestirmek olası değildir. Bu dalgalanmalar kimi web siteleri için olumlu bir durum olabilirken bazı siteler de bundan olumsuz şekilde etkilenebilir. Genellikle birkaç gün gibi kısa sürebilen Google dalgalanmasının nedeni tam olarak bilinemez. Hâl böyle olunca da dalgalanmaya karşı web sitelerinin bir önlem alması pek olası değildir. Google bu dalgalanma süreçlerinde bazı web sitelerini arama sonuçlarında oldukça hızlı bir şekilde yukarı taşıyabilir ya da aşağıya indirebilir. Örneğin, belirli bir anahtar kelimede Google arama sonuç sayfasında 4. sırada yer alan bir web sitesi aniden 10. sıraya kadar düşebilir. Ne var ki, bu dalgalanma süreçlerinden kaynaklı sıralama değişiklikleri genellikle kalıcı değil, geçicidir.

Dalgalanma döneminde, ilgili anahtar kelimeleri kullanan her web sitesi de bu süreçten etkilenmez. Dolayısıyla Google dalgalanması bilinen bir neden-sonuç ilişkisine bağlanır dersek yanlış olur. Web siteniz için yapılan SEO çalışmaları ne kadar iyi olursa olsun, web siteniz kullanıcı deneyimi açısından ne kadar başarılı bir tasarıma sahip olursa olsun bu dalgalanmalardan etkilemeyeceğinizin garantisi yoktur. Dolayısıyla Google dalgalanması yaşanırken web sitesi sahiplerinin yapabileceği pek bir işlem olmaz. Bu nedenle, SEO çalışmalarınıza, sitenizi iyileştirme ve optimize etme işlemlerinize kaldığınız yerden devam etmeniz önerilir. Dalgalanma sona erdiğinde ise arama sonuç sayfalarındaki sıralamalar yavaş yavaş eski haline döner. Bu süreç içerisinde panik yaparak planlamalarınızın dışında hareket etmeniz akıllıca olmayacaktır. Örneğin, Google dalgalanması yaşanıyorken SEO çalışmalarınızı plan ve programınızın çok ötesinde hızlandırmanız pek de yararınıza olmaz. SEO çalışmaları düzenli, belirli bir plan dahilinde, istikrarlı bir şekilde yapılmalı, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Her web sitesi Google dalgalanmalarından etkilenebilir. Dolayısıyla bu süreçlerde işlerinize kaldığınız yerden devam etmeniz genellikle önerilen yegane eylemdir.

Sözlükte Keşfet

A/B Testi

A/B Testi web sitesi / sayfası, mobil uygulama, reklam, varış sayfası (landing page)...

HTTP Durum Kodları: 4xx

4xx durum kodları, erişilmek istenen web sitesine / sayfasına ulaşılamadığı zaman ortaya çıkan...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları