Veri Analisti

Veri analistleri, üniversitelerin ilgili fakültelerindeki matematik, bilgisayar, istatistik ve ekonomi gibi bölümlerden mezun olarak iş hayatına atılabilmektedir.

Veri Analisti

Bir veri analistinin temel görevi; verileri toplamak, işlemek, analiz etmekten geçer. Ayrıca gerek grafik gerek tablo ve benzeri görseller ile de veri analistleri raporlar hazırlayabilir. Şirketin / firmanın kayıtlarında yer alan pek çok ya da tüm veriyi analiz edip yorumlayan, mümkünse senteze ulaşan veri analisti, ardından bunları raporlamakla yükümlüdür. Verilerin analiz ve ölçümü, bu ölçümler sayesinde verileri daha anlaşılabilir kılma, mali kayıtları araştırma, kurumsal iletişimi sağlama, ihtiyaçları belirleme gibi pek çok madde veri analistinin sorumlulukları arasına girebilir. Peki nasıl veri analisti olunur? Formel eğitim kapsamında; genellikle üniversitelerin ilgili fakültelerinde matematik, bilgisayar, istatistik ve ekonomi bölümleri okunarak veri analisti olunabilmekte. Tabii ki aranan nitelikler ve olması gereken özellikler minvalinde farklı gereklilikler de var. MS Office programlarına hâkimiyet, yazılı ve sözlü İngilizce bilgisi, SPSS gibi analitik programlara yatkınlık, yeni tekniklere aşinalık ve iletişim becerisi genel olarak veri analistlerinde aranan özellikler.

Bunun dışında bir veri analisti nedir, ne iş yapar ilanlar üzerinden açıklamak gerekirse; makine öğrenimi metotlarına hâkimiyet, iyi derecede structured query language (SQL) bilgisi, Python gibi veri analizi araçlarını kullanabilme, büyük veriler ile çalışma tecrübesi, Microsoft Power BI gibi veri analizi araçlarını kullanarak verileri görselleştirebilme nitelikleri de sıkça aranan nitelikler. Tecrübe ve mezun olunan bölümler noktasında ise firmadan firmaya farklı kriterler aranabilmekte. Minimum 1 yıl tecrübe arayan firmalar olduğu gibi 2 yıl ve üzeri veri analisti deneyimi arayan firmalar da var. Bunun dışında istatistik, mühendislik veya biyometri bölümlerinden mezun olmak şartı koşan firmalar olduğu gibi matematik, ekonomi ya da istatistik bölümlerinden mezun olanlara hitap eden ilanlar da var.

Sözlükte Keşfet

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Google Sandbox

Google Sandbox, Google’ın yeni web sitelerine, hatalı ve illegal davranışlarından ötürü uyguladığı bir...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları