Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM)

Arama motoru pazarlaması (Search Engine Marketing - SEM), arama motoru sonuç sayfalarında kullanıcıların karşısına çıkan ücretli reklamlardır.

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM)

Arama motoru pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM), arama motoru sonuç sayfalarında kullanıcıların karşısına çıkan ücretli reklamlardır. Bir kullanıcı, Google, Yandex gibi arama motorlarını kullanarak arama sonuç sayfalarına geldiğinde karşına genellikle iki tip sonuç çıkar. Bunlar doğal aramalar ve ücretli aramalar olarak da tarif edilir. Bu sonuç sayfalarındaki ücretli aramalar, arama motoru pazarlaması, yani SEM ile kullanıcı karşısına çıkar. Web sitenizi ya da ürününüzü / hizmetinizi hedeflediğiniz kitleye ulaştırmanız açısından da arama motoru pazarlaması oldukça faydalı olabilir. Bu sonuç sayfalarındaki ücretli reklam faaliyetleri olarak da bilinen arama motoru pazarlaması, böylece reklamlar aracılığıyla üst sıralarda yer almanızı da sağlar. Arama motorları yönergelerine göre hazırladığınız reklamlar (metin reklamları, görüntülü reklamlar vs.) sayesinde web sitenizin bilinirliği ve görünürlüğü önemli ölçüde artabilir. Günümüzde arama motoru pazarlamasından daha çok e-ticaret sitelerinin, dijital pazarlama sektöründe faaliyet gösterenlerin yararlandığı söylenebilir. Örneğin, Google Ads reklamları arama motoru pazarlamasının, yani SEM’in en popüler örneklerinden biridir.

Google’da arattığınız bir sözcük ya da sözcük grubundan sonra, sonuç sayfasının en üstünde yer alan bu reklamlar ile web siteleri daha görünür olmayı amaçlar. Dünya genelindeki kullanıcıların arattığı bu sözcükleri ise sınırlandırmak, bir grupta toplamak mümkün değildir. “Ayakkabı, gezi turu, İzmir otel, haki gömlek, NBA, arsa fiyatları” gibi sayısız sözcük, sözcük grubunu Google arama motorunda arattığınızda, ilk sıralarda Google Ads üzerinden oluşturulan reklamlar çıkar. Arama motoru pazarlaması da tam olarak budur, ancak Yandex, Bing gibi diğer arama motorları üzerinden de bu örnekler verilebilir. SEM, gerek kısaltması gerek Türkçeye çevirisi nedeniyle SEO ile de karıştırılabilmekte. Buna dikkat etmekte yarar var. SEO, yani arama motoru optimizasyonu bir web sitesini / sayfasını arama motorları için optimize eden doğal çalışmalardır. SEM, yani arama motoru pazarlaması ise kullanıcıların karşısına çıkan reklamlardır. SEM’in en önemli avantajlarından biri marka bilinirliğini artırmasıdır. Gerek lokal gerek ülke çapında kullanıcıların markanıza aşinalığının olması hanenize bir artı kazandırır. Bunun yanı sıra ufak bütçeler ile büyük kitlelere ulaşmanızı da SEM ile sağlamanız mümkün. Ayrıca kâr elde etmek, daha fazla başarı kazanmak için arama motoru pazarlamasından yararlanılabilir fakat unutulmamalıdır ki daha fazla başarı, kâr elde etmek için kullanıcıların / müşterilerin talepleri göz ardı edilirse uzun vadede bundan kazançlı çıkmak pek mümkün değildir.

Sözlükte Keşfet

MongoDB

MongoDB, NoSQL (Not Only SQL) açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetimi sistemidir....

Veri Bilimi (Data Science)

Veri bilimi (data science), devasa miktarlara ulaşan verilerin toplanıp işlenebilmesini sağlayan bir çalışma...

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır.

Brotli

Brotli, internet sitesindeki içerik veya dosyaların belli oranlarda küçültülmesini ve böylece web sitelerinin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları