GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır.

GNU zip / Gzip

Gzip, çoklu işletim sistemleri için tasarlanmış dosya sıkıştırma ve açma programıdır. Bu yazılım, internetteki dosyaları sıkıştırmak için bir algoritma sağlar. İlk sürümü Ekim 1992 yılında Jean-Ioup Gailly ve Mark Adler tarafından geliştirilen bu programın adı, GNU zip’in kısaltması olarak kullanılır. Gzip, web sitelerindeki içeriği sıkıştırıp küçülttüğü için sitelerin performansını büyük ölçüde artırmak üzere kullanılır. Google algoritmalarının herhangi bir web sitesinde aradığı birincil kriterin hız olduğu düşünülürse, Gzip ya da brotli gibi etkili dosya sıkıştırma yazılımlarının kullanılması, web siteleri açısından oldukça faydalı. Zira Gzip kullanarak sitenizdeki HTML, CSS, JavaScript ve görsel içerikli dosyaları %70 gibi büyük bir oranda sıkıştırarak küçültüp sitenizin Google algoritmaları nezdinde daha çabuk taranmasını sağlayabilirsiniz. Bu da web sitenizin daha hızlı açılmasına olumlu etki ederek site performansınızı ve organik trafiğinizi doğrudan artırır.

Bir Gzip sıkıştırması yapabilmek için 3 farklı adımı takip etmek mümkün. WordPress optimizasyonları arasında zahmetsizce gerçekleştirilebilen bir dosya küçültme programı olan Gzip ile dakikalar içinde web sitenizdeki içerik dosyalarını sıkıştırabilirsiniz. İlk adım, “Cpanel ile Gzip Sıkıştırması”. Sitenizin Cpanel’i üzerinden kullanıcı adı ve şifre bilgisi kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın altındaki “Web Sitenizi Optimize Edin” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu işlemden sonra karşınıza “İçeriği Sıkıştır” sekmesi gelecek ve ona tıklandığında “Tüm İçeriği Sıkıştır” seçeneği görünür olacak. “Tüm İçeriği Sıkıştır”a tıklayarak web sitenizdeki tüm içerik dosyalarınızı küçültme işlemini başlatmış olursunuz. Bir diğer Gzip sıkıştırma adımı olan “.htaccess ile Sıkıştırma”, dosya küçültme işlemini Cpanel üzerinden yaptığınız durumlarda kullanılacak yöntemdir. Bu yöntemde web sitenizin ana dizinindeki .htaccess adlı dosyayı açarak mod_deflate (önerilen) kodunu girmeniz gerekir. Eğer sunucunuz mod_deflate’i desteklemiyorsa, onun yerine kullanılan mod_gzip kodu da aynı işlevi görecektir. Sonuncu Gzip sıkıştırma adımı ise “Eklenti Kullanarak Sıkıştırma” yöntemi olarak adlandırılır. WordPress altyapısı kullanılan web sitelerinde dosya sıkıştırma işi yapmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz yollardan biri eklentileri kullanmaktan geçer. Bunun içinse öncelikle kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak WordPress hesabınıza giriş yapmalısınız. Admin panelinde bulunan “Eklentiler” sekmesine tıklandığında “Yeni Ekle” seçeneği görünür olacaktır. “Yeni Ekle” seçeneği ile ilerleyerek “Eklentilerde Ara” bölümüne GZIP Ninja Speed Compression yazmanız yeterli. Çıkan eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinizde sıkıştırma işlemine başlayabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Hedef Pazar (Target Market)

Hedef pazar, bir firmanın ürünlerini veya hizmetlerini sunmayı planladığı tüketici segmentini anlatır.

İçgörü (Insight)

Basitçe anlatmak gerekirse; müşterilerin / tüketicilerin kendi ifade ettiklerinin bir adım ötesine, görünmeyen...

Talep Tahmini

Talep tahmini nedir bakıldığında; bir ürün veya hizmetin gelecekte ne kadar talep edilebileceğini...

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Oyunlaştırma (Gamification)

Oyunlaştırma (Gamification), oyunlarda kullanılan ödüllendirme sistemlerini, rekabet unsurlarını iş dünyası başta olmak üzere...

R Programlama Dili

R, istatistik ve veri analizi alanlarında kullanın bir programlama dilidir. Açık kaynaklı bir yazılım...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları