En Büyük Görünür İçerik Ögesi (Largest Contentful Paint – LCP)

En büyük görünür içerik ögesi (Largest Contentful Paint - LCP), genellikle bir resim, video ya da büyük bir metin ögesi olur.

En Büyük Görünür İçerik Ögesi (Largest Contentful Paint – LCP)

En büyük görünür içerik ögesi (Largest Contentful Paint – LCP), genellikle bir resim, video ya da büyük bir metin ögesi olur. Kullanıcının web sitesine girdiği andan, görüntü alanındaki bu en büyük görünür içerik ögesi oluşturulana kadar geçen süreye LCP denir. Bu öge web sitesinden web sitesine değişebilse de büyük boyutlu bir görsel, video vs. genellikle akla ilk gelen örnekleridir. Bir web sitesine tıklanması ile o sitedeki en geniş boyutlu unsurun yüklenmesi arasında geçen süre size en büyük içerik ögenizi, yani LCP durumunuzu verir. Bu açıdan site hızı ile alakalı bir konu olan LCP, dolayısıyla web sitesine giren kullanıcıyı sitenizde tutmanız açısından da önemli bir konu. Bu ilgili yükleme süresi hızlıdan yavaşa üç ayrı maddede toplanır. Eğer en büyük görünür içerik ögenizin yüklenmesine kadar geçen süre maksimum 2,5 saniye ise LCP durumunuz hızlıdır. Bu durumda sizin yapmanız gereken yalnızca bu 2,5 saniyeyi nasıl daha aşağı çekebileceğinizi düşünmeniz ve yöntem bulmanızdır. En büyük görünür içerik ögesine, yani LCP’ye ulaşma süresi 2,5 saniyeden fazla ise bu, kullanıcı deneyimini kötü yönde etkiler.

Kullanıcılar genellikle yavaş açılan, sayfaları ağır ağır yüklenen, yani LCP’si ağır olan bir web sitesini hemen terk etme eğilimindedir. LCP skorunuz 2,5 saniye ile 4 saniye arasında ise hızınızın iyileştirilmesi gerekir. 4 saniye ve üzeri değerler ise kötü, yani yavaş bir LCP anlamına gelir. Peki sayfa yüklenmesini, böylece LCP skorunuzu nasıl daha hızlı hale getirebilirsiniz? Google’a göre LCP sürelerinin yavaş olmasının birkaç nedeni vardır. Yavaş sunucu yanıt süreleri bunlardan biri. Yavaş sunucu, bir hack ile ilgili dahi olabilirken başka nedenlere de dayandırılabilir. Örneğin, PHP’ye ayrılan bellek miktarı fazlaysa da yavaş sunucu yanıt süreleri muhtemeldir. Bu durumlarda sunucuyu optimize etmek, sunucu önbelleği kullanmak, önceden oluşturulmuş HTML sayfalarını önbellek ile sunmak birkaç çözüm önerisidir. Yavaş bir LCP’ye neden olan unsur, oluşturmayı engelleyen JS ve CSS dosyaları da olabilir. “Oluşturmaya engelleyen kaynaklar” internet sayfalarının hızlı bir şekilde yüklenmesine engel olan dosyalara denir. Eğer web sitenizde oluşturmayı engelleyen JS veya CSS dosyaları varsa birkaç çözüm önerisi şöyledir: CSS boyutu küçültülebilir, JS engelleme süresi kısaltılabilir. Web sitenizdeki görsellerin boyutlarını da optimize etmeniz önemli bir hamle olabilir.

Sözlükte Keşfet

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Bulut Sunucu (Cloud Server)

Bulut sunucular, veri ve dosya depolama işlemlerinin birçok noktadan esnek bir biçimde gerçekleştirilmesi...

Alan Adı (Domain)

Alan adı (Domain), kullanıcıların web sitelerine girmek için Google Chrome gibi tarayıcıların adres...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları