Veri Sanallaştırma (Data Virtualization)

Veri sanallaştırma (data virtualization), gerçek zamanlı verilerin sanal bir ortamda çoğaltılması ve bunlar üzerinde testlerin, denemelerin yapılmasıdır.

Veri Sanallaştırma (Data Virtualization)

Veri sanallaştırma (data virtualization), gerçek zamanlı verilerin sanal bir ortamda çoğaltılmasıdır. Bunun en büyük önemi ve amacı ise gerçek veriler ile çalışılırken yapılan testlerin, denemelerin ve analizlerin gerçek verilerin hassasiyetini ve güvenliğini riske atmamasıdır. Profesyoneller ve ilgili departmanlar, gerçek verileri sanallaştırıp bunların üzerinde çalışabilir. Böylece sanallaştırılan / çoğaltılan verinin kaynağı olan gerçek verinin güvenliği, hassasiyetine yönelik olası riskler önlenir. Sanallaştırma sayesinde ek olarak birden çok kullanıcı / çalışan aynı anda aynı verilere kolayca erişebilir. Veri sanallaştırmanın önem kazandığı diğer hususlara da bakmak gerekirse; gerçek verilere yönelik güvenlik ihlallerinin ortadan kalkması, verilere birden fazla kullanıcının ya da uygulamanın erişebilmesi, veri entegrasyonu ve veri kalitesinin artırılması sayılabilir. Bu sürece özellikle finans sektörünün büyük bir alan ayırdığını söylemek mümkün. Sağlık alanı, e – ticaret sektörü, otomotiv sektörü de veri sanallaştırmadan sıklıkla yararlanır. Örneğin, e – ticaret sektöründe bir senaryodan bahsetmek gerekirse; müşteri davranışlarını anlamak, analiz etmek için sanallaştırma işlemi kullanılabilir.

Peki veriler nasıl sanallaştırılabilir? Burada tüm süreç çeşitli adımlardan meydana gelmektedir. İlk aşama, tabii ki sanallaştırılacak / çoğaltılacak gerçek verilerin toplanmasıdır. Bu veriler işletmenin, firmanın kendi veri tabanından ya da bir başka kaynak / uygulamadan elde edilebilir. Ardından gerçek verilerin gizliliğinin korunması için veriler anonim hâle getirilmelidir. Yani verilerdeki kişisel bilgiler, benzersiz olan unsurlar ya da benzeri gizli & şahsi bilgiler ortadan kaldırılır. Üçüncü aşama ise veri modellemeden oluşur. Veri modelleme, gerçek veriler ile aynı dağılımı gösteren, verilerin sembolü olacak görsellerin hazırlandığı bir sunuma benzer. Bu aşama tamamlandığında sanal veriler oluşturulmuş demektir. Son olarak da sanallaştırmanın amacı olan test ve deneme aşamasına geçilir. Böylece gerçek verileri riske atmadan çeşitli performans testleri yapılabilir. Farklı sayısız sektörde, elde edilen verinin hacmi günden güne daha da devasa boyutlara ulaşmakta. Bu nedenle veri sanallaştırmanın da gelecekte çok daha önem kazanacağı öngörülmekte. Sanallaştırma sayesinde hem gerçek verilerin gizliliğini korunurken hem de çeşitli deneme ve testler yapılarak yeni stratejiler belirlenebilir.

Sözlükte Keşfet

Geri Bildirim (Feedback)

SEO açısından geri bildirim, kullanıcılara yapılan eylemle ilgili sistem tarafından verilen bilgi ya...

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları