Yinelenen İçerik (Duplicate Content)

Yinelenen içerik (Duplicate Content), aynı ya da birbirine çok büyük oranda benzeyen içeriklerin birden fazla sayfada, sitede yer alması anlamına geliyor.

Yinelenen İçerik (Duplicate Content)

Yinelenen içerik (Duplicate Content), aynı ya da birbirine çok büyük oranda benzeyen içeriklerin birden fazla sayfada, sitede yer alması anlamına geliyor. Web sitesi sahiplerinin platformlarında bulundurmaktan kaçınması gerektiği yinelenen içerik, “çift içerik” ya da “tekrarlı içerik” gibi ifadeler ile de anlatılıyor. İnternet ortamında yer alan bir içerik, birden fazla URL’de bulunuyorsa buna yinelenen içerik deniyor. Bu içerikler, farklı web sitelerinde görülebileceği gibi tek bir web sitesinde de yinelenen içerikler yer alabiliyor. Bunlar da kendi arasında ikiye ayrılıyor denebilir. Yani, bir web sitesinde yer alan içeriğin bir başka sitede de yer almasına “dikey yineleme”, aynı web sitesinde birden fazla aynı içeriğin bulunmasına da “yatay yineleme” deniyor. Her ikisi de Google gibi arama motorlarında web sitenizin ya da ilgili sayfanızın olumsuz sonuçlar göstermesine neden olabilir. Bunun popüler örneklerini, ilk kez web sitesi kuran platform sahiplerinin davranışlarında görmek mümkün. Henüz yeni bir web sitesi açmış kullanıcılar, ellerinde özgün içerikler de yoksa sitelerini dolu göstermek için komşu sitelerden içerik alabiliyor. Ne var ki bu, bir web sitesi için birden fazla noktada zarara neden olabiliyor. Bu nedenle yinelenen içeriklerden kaçınmak gerektiğini dijital dünyadaki hemen herkes bilir.

Google ve benzeri arama motorları, geliştirdiği algoritmalar sayesinde genellikle kullanıcılara en iyi arama sonuç sayfalarını göstermeyi amaçlıyor. Bunu yaparken de arama motorlarının en önemli kriterlerinden biri yinelenen içerik (Duplicate Content) problemi olabiliyor. Arama motorları kullanıcılara aynı içeriği birden fazla kez göstermeyi tercih etmez. Bu nedenle de orijinal içeriğin bulunduğu site gittikçe yüksek sıralamalar kazanırken kopya içeriğe sahip web sitesi / siteleri sıralamada aşağılara düşebiliyor. E-ticaret sitelerinde de yinelenen içerik sorunu ile karşılaşmak mümkün. Kullanıcı deneyimini önemseyen, kaliteli ve özgün içerikler hazırlamak yerine bu yöntemi kullanan e-ticaret siteleri de bulunabiliyor. Bu ise SEO performansını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Google’ın botları, sitenizi taradığı zaman yinelenen içerik / kopya içerik bulduğu anda platformunuzun puanını düşürmeye başlayabilir. Bunun bir diğer zararı ise sitenizi ziyaret eden kullanıcılara özgün, eşsiz bir içerik ağı oluşturmamak olabilir. Bu da rakiplerden farklılaşamamaya neden olabilir.

Sözlükte Keşfet

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Risk Yönetimi

Risk azaltma olarak da adlandırılan risk yönetimi, bir işletme ya da bireylerin amaçlarına...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları