Tıklama Başına Maliyet (Cost Per Click – CPC)

Açılımı Cost Per Click olan CPC’nin Türkçesi “tıklama başına maliyet” olarak bilinir. Reklam kampanyaları üzerindeki her bir tıklama için ödenmesi gereken maliyettir.

Tıklama Başına Maliyet (Cost Per Click – CPC)

Açılımı Cost Per Click olan CPC’nin Türkçesi “tıklama başına maliyet” olarak bilinir. CPC’yi, ilgili reklam kampanyası üzerindeki her bir tıklama için ödeme yapmanız gereken maliyet olarak da tanımlamak mümkün. Söz konusu maliyeti ölçmek için kullanılan bir dijital pazarlama yöntemi olan CPC ya da Türkçe kısaltması ile TBM, reklam kampanyalarınızın & ücretli arama kampanyalarınızın başarısını belirlemenizi de sağlar. Tıklama başına maliyet ile anlaşılan reklam kampanyaları ne kadar tıklama alırsa, reklam veren de yayıncıya o kadar çok para öder. Yani reklam yatırım getirisi, başarısı ile ortaya çıkan maliyet tablosu birbiriyle doğru orantılıdır. CPC reklam kampanyalarında her bir tıklama için ne kadar ödeme yapılacağı da önceden belirlenir. Reklam verenlerin bir yayıncıya (arama motoru, web sitesi sahibi gibi) reklamı her tıklandığında ödediği para olarak da tanımlayabileceğimiz CPC’nin birçok avantajı var. Stratejisi doğru yapıldığı takdirde reklam verenin önemli ölçüde kâr elde etmesini sağlayabilen CPC’ye göre reklam gösterildiğinde değil tıklandığında ödeme yapılır. Bu da oldukça verimli bir reklam kampanyası stratejisi oluşturmanızı sağlayabilir.

Bu dijital pazarlama yönteminin en popüler ve yaygın olarak kullanılan örneklerinden biri Google Ads üzerinden verilebilir. Google Ads reklamları vermeye başlayan bir işletmeci / marka sahibi, kontrolü kendi elinde tutmak için CPC’den yararlanabilir. Google Ads’te ilgili reklam kampanyasını CPC (TBM) teklif türüne göre yöneten reklamcılar, en yüksek tıklama başına maliyet miktarını da belirleyebilirler. Böylece en yüksek CPC teklifini belirlemek de Google Ads reklamı veren kişinin kontrolünde ilerleyebilir. Peki tıklama başına maliyet nasıl hesaplanır? CPC (Tıklama Başına Maliyet) = Maliyet / Tıklama sayısı formülüne göre hesaplama yapılabilir. Örneğin, bir reklam veren 53 tıklama alan bir kampanya için 170 TL ödediyse CPC 3,20 TL olur. Bulmak istediğiniz sonuç CPC yerine maliyet olduğunda ise formül üzerinde küçük bir değişiklik yapmak yeterli. Buna göre; Maliyet = CPC x Tıklama Sayısı formülünü kullanarak da maliyeti öğrenebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Doğal Dil İşleme (NLP)

Doğal dil işleme, yapay zeka teknolojilerinin insanlarla otonom bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan...

Karışık İş Yükü

Karışık iş yükü, tek bir ortamda bulunan farklı hizmet sağlayıcıları olan SLA’ların aynı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları