Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş dosyadır.

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş bir dosyadır. Site haritası sayesinde arama motoru botları, web sitenizde dizine eklenmesini ya da taranmasını istediğiniz sayfaları kolaylıkla görebilecektir. Diğer bir deyişle, site haritaları sitenizde başka hiçbir şekilde görülmeyen sayfaları Google’a bildirmenin bir başka yoludur. Google botlarının siteye uğradığında sitenin tümünü daha kolay taramasını ve indekslemesini sağlayan site haritası dosyasının uzantısı .xml’dir. Bu sebeple XML Site Haritası olarak da adlandırılan bu dosyanın sitenizin dizine eklenme ve taranma hızına ektisi de oldukça büyüktür. Site haritası dosyası sayesinde sitenizde yer alan sayfaların ne sıklıkta ve ne zaman güncellendiği, arama motoru botları tarafından rahatlıkla görülecektir. Site haritasının bir diğer işlevi de içeriğinizi arama motorlarına daha hızlı biçimde tanıtması olarak açıklanabilir. Web sitenizdeki sayfaların yerini botlara söyleyerek onlara zamandan tasarruf ettiren bu dosya ile hem internet sitenizin yapısını ortaya çıkarır hem de arama motoru botları tarafından kolayca dizine eklenmesine yardımcı olursunuz.

Site haritası oluştururken karar vermeniz gereken ilk konu, sitenizde yer alan hangi sayfaların arama motoru botları tarafından dizine ekleneceğidir. Ardından, oluşturacağınız site haritasının türünü belirlemeniz gerekir. Bu dosyayı ister kendiniz oluşturabilir ister bunun için özel olarak geliştirilen araçlardan faydalanabilirsiniz. Google’ın bu iş için önerdiği araçlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir: auditmypc.com Sitemap Generator, AutoMapIt, Autositemap, Neuroticweb.com Sitemap Generator, SeoUtility Sitemap Generator. Son olarak site haritasını inşa ettikten sonra robots.txt dosyasına ekleyerek arama motorları tarafından kullanılmasını sağlamanız mümkün. Peki site haritası oluştururken dikkat etmeniz gereken konular neler?  Öncelikle URL’inizi düzgün biçimde kullanmalısınız. Zira Google, URL’leri siz nasıl listelerseniz o biçimde tarar. Mesela eğer sitenizde birden fazla dil seçeneği varsa tüm diller için ayrı URL’ler oluşturmanızda fayda var. Tabi bu işlemleri yaparken sayısal olmayan ve Latin alfabesinde yer almayan karakterleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. URL dışında belirtilmesi gereken bir diğer konu dosyaların UTF 8 olarak kodlanması gerektiği. Ayrıca web sitenizin mobil ve masaüstü sürümleri için ayrı URL yapıları varsa, onlar için ayrı site haritaları oluşturmanız gerekir. Bir site haritasında sadece bir sürümün URL’inin yer alması önerilir.

Sözlükte Keşfet

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

İş Süreklilik Planı (BCP)

İş sürekliliği planı, şirkete yönelik oluşabilecek tehdit ve risklere karşı oluşturulmuş bir korunma...

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları