Geçici Yönlendirme / 302 Yönlendirmesi (302 Redirect)

302 Yönlendirmesi (302 Redirect), “geçici olarak taşındı” anlamı taşıyan, belirli bir süreliğine kullanıcıları bir URL’den farklı bir URL’ye aktaran yönlendirme sistemidir.

Geçici Yönlendirme / 302 Yönlendirmesi (302 Redirect)

302 Yönlendirmesi (302 Redirect), “geçici olarak taşındı” anlamı taşıyan, belirli bir süreliğine kullanıcıları bir URL’den farklı bir URL’ye aktaran yönlendirme sistemidir. Hâlihazırda kullanmadığınız, kullanmak istemediğiniz ancak daha sonra kullanmayı sürdüreceğiniz site ya da sayfaların arama motorundaki değeri düşmesin diye bu yönlendirmeden yararlanabilirsiniz. Bu sayede Google gibi arama motorlarını ve sitenize / sayfanıza gelen ziyaretçileri şimdilik kapatılmış bir URL’nin taşındığı yeni URL’ye yönlendirebilirsiniz. 302 Yönlendirmesi, geçici olarak kullanım dışı kalan içeriklerin arama motorlarının ilgisini çekmeye devam etmesi için elzemdir. 301 Yönlendirmesi’nden farklı olarak 302 Yönlendirmesi; kalıcı bir site / sayfa yönlendirmesi sağlamaz. Bu açıdan, ileri bir tarihte ziyarete tekrar açık olacak bir sitenin / sayfanın yönlendirmesi bu işlem ile gerçekleştirilir. Bu sayede içeriklerinizin değerini kaybetmemesini de sağlayabilirsiniz. Peki 302 Yönlendirmesi ne tür senaryolarda yapılır?

Örnekse; bakıma alınan, üzerinde iyileştirme çalışmaları yapılan ya da baştan sona yenilenen bir web sitesi buna güzel bir örnektir. Böyle bir web sitesi bakım çalışmaları esnasında kapalı kalır, ancak yakın bir zamanda kullanıma yeniden açılacağı için siteye uğrayan ziyaretçiler geçici olarak ilgili bir başka aktif siteye yönlendirilir. Burada temel amaç; sitenize gelen ziyaretçileri adeta eli boş göndermemektir. Bazen sitenin tamamı için yapılan bu yönlendirme, kimi zaman site içerisindeki tek bir sayfa için de tercih edilebilir. Ayrıca 302 Yönlendirmesi sayesinde, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların web sitenizin artık kullanıma kapalı olduğunu ve bir daha açılmayacağını düşünmesi de önlenir. Bundan başka; tüm bu süreçte arama motorları geçici yönlendirme yapan web sitelerinin indeksini de korur. İster bir web sitesinin tamamı ister tek bir sayfa için 302 Yönlendirmesi’ni uygulayın; her iki durumda da yazılım ve kodlama bilgisinin kol kola ilerlemesi gerekir. Bunun için internet sitesinin alan adı ve sitenin taşınacak olan adresine bağlı bir link oluşturulması gerekir. 302 Yönlendirmesi zaman zaman 301 Yönlendirmesi ile de karıştırılabilmekte. Oysa; 301 Yönlendirmesi kalıcı bir yönlendirme sistemiyken 302 Yönlendirmesi geçici bir süre için gerçekleştirilen yönlendirmelerdir.

Sözlükte Keşfet

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları