Link İnşası (Link Building)

Link inşası (Link Building), SEO çalışmalarının en önemli ayaklarından biri olup, farklı siteler ile link bağlantıları kurmak anlamına geliyor.

Link İnşası (Link Building)

Link inşası (Link Building), SEO çalışmalarının en önemli ayaklarından biri olup, farklı siteler ile link bağlantıları kurmak anlamına geliyor. Referans bağlantı ya da backlink gibi karşılıkları da olan link inşası, off-site ve on-site olmak üzere iki şekilde uygulanabiliyor. Off-site bağlantıları site dışı link bağlantılarını ifade ederken diğeri de site içi link inşa bağlantılarına tekabül ediyor. Farklı bir web sayfası üzerinden kendi ilgili web sayfanıza bağlantı almanız anlamına gelen link inşası, kullanıcıların farklı sayfalar arasında gezinmesini de sağlıyor. Diğer web siteleri ile sizin web sitenizin bağlanmasını sağlayan bu işlem sayesinde, sitenizde trafik artışı da sağlamanız mümkün. Bu da, Google gibi arama motorlarının sıralamalarında yükselmenize önayak olabilir. Bunlardan önce site içi link inşasına bakalım. Site içi link inşası işlemini gerçekleştirmeniz için, web sitenizin içerisindeki bir başka sayfaya link vermeniz yeterlidir. Örneğin, bir e-ticaret sitesini ele alalım. Söz konusu sitede telefon modelleri ile ilgili bir SEO metni olsun.

Bu SEO metninde “Apple telefonları” ifadesinin üzerine tıkladığınızda web sitesindeki ilgili bir başka sayfaya yönlendiriliyorsanız bu site içi link inşasıdır. Bu işlem, ziyaretçilerin web sitenizde daha fazla süre gezinmesini de sağlayabilir. Burada önemli olan verdiğiniz linklerin konu ile alakalı olması gerektiğidir. Örneğin, telefon modelleri ile ilgili yazılan bir SEO metninde bir telefon markası, kablosuz kulaklık, telefon kılıfı, koruma ekranı gibi sayfalara link vermeniz gayet makuldür. Site dışı link inşası işlemleri ise biraz daha komplike ve birden fazla maddeden oluşur. Örneğin, sosyal medya araçlarının aktif olarak kullanılması sitenizin daha yüksek oranda tıklama almasını sağlayabilir. Forum ve blog sayfalarında da web siteniz ile ilgili bağlantı kurulacak linkler olabilir. Peki SEO çalışmalarında link inşası niçin önemli? Google başta olmak üzere arama motorları, web sitenizde kullanıcıların daha fazla gezinmesini olumlu yönde bir olay olarak değerlendirir. Bu da arama sonuç sayfalarındaki sıralamanızı yukarı taşıyabilir. Ayrıca site dışı link inşası da, web sitenizin daha fazla trafik almanızı sağlayabilir.

Sözlükte Keşfet

Veri Okuryazarlığı

Veri okuryazarlığı, verileri okuma, çalışma, analiz etme ve verilerle tartışma yeteneğidir.

SPAM

SPAM, elektronik posta ya da sosyal medya gibi platformlarda, alıcının isteği ve izni...

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları