Meta Açıklama (Meta Description)

Meta açıklama (Meta Description), arama sonuçlarında çıkan web sayfalarının ilgili içeriğini birkaç cümle ile özetleyen bölüme deniyor.

Meta Açıklama (Meta Description)

Meta açıklama (Meta Description), arama sonuçlarında çıkan web sayfalarının ilgili içeriğini birkaç cümle ile özetleyen bölüme deniyor. Google gibi arama motorlarında herhangi bir arama gerçekleştirdiğinizde, karşınıza sonuç sayfaları çıkıyor. Bu sayfalarda çıkan web sayfalarının başlığını ve hemen altında birkaç cümlelik bir açıklamayı bulabilirsiniz. İşte bu açıklama kısmına meta açıklama deniyor. SEO çalışmaları açısından da oldukça önemli olan meta açıklama, bir web sitesindeki her sayfaya yapılabilir ve hatta yapılmalıdır. Genellikle en fazla 160 karakter olabilen, daha fazla kelimenin görünmediği meta açıklama kısmı, sayfaların <head></head> kısmında yer alıyor. Meta Tag, yani meta etiketler içerisinde yer alan meta açıklama, arama sonuçlarında çıkan sayfalardaki ilgili içerikleri özetliyor. Bu açıdan, kullanıcıların aradıkları içeriğe, sayfaya ulaşacaklarının ipucunu da meta açıklamalar yolu ile verebilirsiniz. Dolayısıyla meta açıklamalar bir yandan SEO çalışmaları için önemliyken bir yandan da sitenize / sayfanıza daha fazla kullanıcı çekmenizi de sağlayabilir. Arama sonuç sayfalarında hemen URL’nizin alt kısmında yer alan meta açıklamanın yerleşimi de şu şekildedir:

<head>

<meta name=”description” content=”Meta açıklamanın yazılacağı bölüm”>

</ head>

Görüldüğü gibi <head></head> etiketleri arasında yer alan meta açıklamada, content, yani içerik bölümünün ardından ilgili kısa açıklama yazısı ekleniyor. Meta açıklamalarında optimal uzunluğa da dikkat etmeniz elzem. Gereğinden fazla kelimenin olduğu bir meta açıklamada, cümlenin sonu görünmez ve cümle üç nokta ile bağlanır. Bu nedenle web sayfalarınıza meta açıklamaları yazacağınız zaman bir optimal uzunluk da belirlemeniz önemli. Bu açıklamaları, sayfadaki içeriği anlatacak şekilde ve fazla uzun tutmadan yazmak genel bir formül. Buradan hareketle meta açıklamalarınızı 50-160 karakter arası tutabilirsiniz. Örneğin, bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Sitenizdeki akıllı telefon modellerinin yer aldığı sayfa için bir meta açıklaması yazacaksınız. “İleri teknoloji akıllı telefon modelleri, en uygun fiyat fırsatı ile sizi bekliyor!” gibi bir cümle, meta açıklamanız olabilir. Diyelim ki hava durumlarını gösteren bir web sitesine sahipsiniz. Bunun arama sonuçlarındaki meta açıklaması da şöyle olabilir: “Türkiye’nin tüm illerindeki anlık hava durumlarını öğrenmek için tıklayın!” Meta açıklamalarında, ilgili sayfada yer alan ürün / hizmet vs. ile ilgili anahtar kelimeleri de kullanmanız önemli. Yukarıdaki örneklere bakarsanız; ilkinde “akıllı telefon modelleri” ve ikincisinde de “hava durumları” anahtar kelimelerini görebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

Geri Bağlantı (Backlink)

Geri bağlantı, genel kullanımıyla backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme...

Talep Tahmini

Talep tahmini nedir bakıldığında; bir ürün veya hizmetin gelecekte ne kadar talep edilebileceğini...

Oturum (Session)

Oturum, en kısa haliyle, herhangi bir tarayıcı üzerinde açılan bir sayfadaki kullanıcı bilgilerinin...

Lazy Loading

Lazy Loading, görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğunun fazla olduğu web sitelerinde, sayfaların daha...

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları