Müşteri Veri Platformu (Customer Data Platform- CDP)

Müşteri bilgilerini toplayan ve birleştiren bir yazılım olarak bilinmektedir. Her müşteri hakkında tutarlı ve eksiksiz bilgiler oluşturmak için birden fazla kaynak üzerinden veri toplayan bu yazılım sistemidir.

Müşteri Veri Platformu (Customer Data Platform- CDP)

Müşteri veri platformu İngilizce “Customer Data Platform” olarak biliniyor olup “CDP” olarak kısaltılmaktadır. Kısaca bu kavram müşteri bilgilerini toplayan ve birleştiren bir yazılım olarak bilinmektedir. Her müşteri hakkında tutarlı ve eksiksiz bilgiler oluşturmak için birden fazla kaynak üzerinden veri toplayan bu yazılım bir veri kümesi oluşturmaktadır. Bu veriler müşteri profili oluşturacak şekilde birleştirilir. Buradaki amaç internet sitesi, mobil uygulama, müşteri hizmetleri gibi etkileşimli alanlar başta olmak üzere daha farklı temas noktaları üzerinden gelen verileri toplayıp müşteriler hakkında işletmelere kapsamlı sunmaktır. Bu bilgiler, müşterilerin demografik bilgileri, satın alma davranışları, internet sitelerinde gezinme oranları, sosyal medya kullanımları gibi çevrimiçi ve çevrimdışı pek çok alandan yararlanmaktadır. Elde edilen veriler sayesinde müşteri etkileşimleri analiz edilir, izlenir ve çeşitli stratejik çalışmalarda değerlendirilerek yönetilir. Aynı zamanda müşteri veri platformları, pazarlama ve analitik araçlar tarafından erişilebilecek analiz tekniklerini de içerisinde barındırmaktadır. Özellikle anlaşılması zor olan müşteri davranışlarının anlaşılmasını sağlamaktadır. Böylece işletmelerin müşterileri hakkında yaşadıkları sorunlara veya sorulara cevaplar vererek mevcut fırsatların yakalanmasına yardımcı olmaktadır. Fikirleri hayata geçirmeyi kolaylaştıran bu müşteri veri platformu işletmelere pek çok fayda sağlamaktadır.

Müşteri veri platformunun çalışabilmesi için müşteri verilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Pek çok CDP’ya göre bu veriler birinci taraf veriler anlamına gelmektedir. Veriler müşteri ile doğrudan etkileşime girilerek toplanan veriler anlamına gelir ve bir şirket tarafından toplanarak yalnızca o şirketin pazarlama faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Müşteri veri platformunda kullanılan bir diğer veri ise üçüncü taraf verilerdir. Bu veriler ise şirketlerin satın alarak kullandığı ve pek çok şirket ile paylaşılan müşteri verileridir. Çoğunlukla reklam çalışmaları için kullanılan bu veriler, potansiyel müşterileri hedefler ve işletmeler tarafından ziyaretçi çekmek amacıyla kullanılmaktadır. Müşteri veri platformunu şirkete 360 derece müşteri profili sunmaktadır. Bu da müşteri deneyimi açısından yaşanan tutarsızların ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda uygulanabilir iç görüler yaratarak müşteri yolculuğu noktasında çeşitli analizler yapabilmenizi sağlar. Bununla birlikte iç görüleri aktifleştirmenize ve çeşitli kampanya çalışmaları yürütebilmenizi desteklemektedir.

Sözlükte Keşfet

Hreflang Etiketi

Hreflang etiketi, içeriklerinizin farklı dil ve bölge hedeflerine de ulaşmasını sağlayabilen bir HTML...

Okunabilirlik (Readability)

Okunabilirlik (Readability), basitçe ifade etmek gerekirse; okuyucunun bir metni anlamasına yönelik kolaylık derecesi...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları