E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing)

E-posta pazarlama (E-Mail Marketing), firmaların hedef kitlelere ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme gibi mesajların elektronik posta üzerinden gönderilmesidir.

E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing)

E-posta pazarlama (E-Mail Marketing), firmaların hedef kitlelere ulaşmak üzere yaptığı tanıtım, bilgilendirme gibi mesajların elektronik posta üzerinden gönderilmesidir. Eskiden beri varlığını sürdürmesine rağmen güncelliğini yitirmeyen dijital pazarlama unsurlarından biri olan e-posta pazarlama, pek çok avantaja sahiptir. Gün içerisinde e-mail adreslerinize farklı pek çok markanın, firmanın gönderdiği elektronik postaları hatırlayın. İşte e-posta pazarlama tam olarak budur. İlgili pazarlama mesajının belli bir kitleye ulaştırılması için e-postaların kullanıldığı bu pazarlama yöntemi, dijital pazarlamanın da önemli bir yerinde durmakta. Ticari bir işlevi olan herhangi bir metnin, iletinin ilgili hedef kitleye gönderilmesi, markaların dönüşüm oranlarında da ciddi ölçüde artış sağlayabilir. Bazen bir e-mailin yüzbinlerce kişiye gönderilmesi olarak karşımıza çıkabilen e-posta pazarlama, bazen de parça parça gönderilir. Örneğin, bir e-ticaret sitesine üye olmak için kullandığınız elektronik posta adresinize ilgili site tarafından gönderilen ticari postalar buna örnektir. Dil öğrenmek için üye olduğunuz bir web sitesi ya da akıllı cihazınıza indirip e-posta adresinizi girerek kullanmaya başladığınız bir uygulama da sizi e-posta pazarlama ağına dahil edebilir. Bu sayede indirim, güncelleme gibi yeniliklerden haberdar olmanız kolaylaşır. Peki e-posta pazarlamanın firmalar açısından avantajları nelerdir?

Bu soruya pek çok madde eşliğinde cevap verelim. İlki tabii ki maliyet kısmı. E-posta pazarlama, diğer dijital pazarlama ya da geleneksel pazarlama faaliyetlerine göre katbekat ucuzdur. Üstelik gönderilen e-posta daha çok satış odaklı olduğundan, bunun için harcanan bütçeyi dengeleyecek oranda dönüşüm elde etmek de mümkündür. İletilen mesajın anlık olarak belirli hedef kitlelere ulaşması da e-posta pazarlamanın bir diğer avantajı. Direkt olarak odaklandığı hedef kitleye ulaşan bu tür elektronik postalar sayesinde, hızın da önemli olduğu çağımızda piyasanızda iyi bir yarış verebilirsiniz. Bu pazarlama yöntemi takip kolaylığı da sunar. Tüm süreç oldukça kolay bir şekilde takip edilebilir. Gönderilen elektronik postanın hangi kullanıcılar tarafından açıldığını / silindiğini, kimlerin bu postayı okuduğunu kolayca takip edebilirsiniz. Bu, analiz yapmanız açısından da artıdır. E-posta pazarlamada belirlenen hedef kitleler olduğunu söylemiştik. Bunun için de kategorize etme yoluna gitmek mümkün. Yani bu pazarlama yönteminin bir diğer avantajı da kategorize edebilmektedir. Yaş, cinsiyet, medeni durum, konum gibi e-posta datalarını kategorize ederek uygulayabileceğiniz e-posta pazarlama, böylece kişiselleştirilmiş bir hizmet vermenizi de kolaylaştırır.

Sözlükte Keşfet

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları