Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Anahtar kelime doldurma, yani Keyword Stuffing bir yazıyı gereğinden fazla ve alakasız bir biçimde anahtar kelimeler ile doldurmak anlamına geliyor.

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Anahtar kelime doldurma, yani Keyword Stuffing bir yazıyı gereğinden fazla ve alakasız bir biçimde anahtar kelimeler ile doldurmak anlamına geliyor. Belirlenen bu anahtar kelimelerin, metnin alakalı alakasız birçok yerinde sıkça kullanılması, tekrarlanması arama sonuçlarında öne çıkmak için kullanılan bir yöntem olsa da etkisini kaybettiğini söyleyebiliriz. Bir siyah şapka SEO taktiği olarak da bilinen anahtar kelime doldurma (Keyword Stuffing) eski bir yöntem ve geçerliliğini sürdürdüğünü söylemek güç. Hatta, içeriğini arama sonuç sayfalarında öne çıkması için anahtar kelimeler ile çokça dolduranlar artık arama motorları tarafından hemen fark ediliyor ve ağır cezalara maruz bırakılabiliyor. Eskiden daha basit algoritmaların fark edemediği ve bu nedenle ilgili içeriklere başarı kazandırabilen bu durum, günümüzde Google, Yandex gibi gelişmiş algoritmalara sahip arama motorları tarafından hemen tespit edilebiliyor. Bugün sitelerin cezalandırılmasına dahi neden olabilen anahtar kelime doldurma, kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediği için de pek etik değil. SEO çalışmalarında bu tür yöntemleri deneyen siteler, hem kullanıcılarına olumsuz bir deneyim yaşatıyor hem de ağır cezalara maruz bırakılabiliyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse…

Google, anahtar kelime doldurma çalışmaları için şu örneği veriyor: “Özel puro kutuları satıyoruz. Özel puro kutularımız el yapımıdır. Özel puro kutusu satın almayı düşünüyorsanız lütfen ozel.puro.kutulari@example.com adresinden özel puro kutusu uzmanlarımızla iletişime geçin.” Bu örnekten de anlaşılacağı gibi anahtar kelime doldurma çalışmaları, bir anahtar kelimenin sık sık tekrarlanması ve bu nedenle kullanıcı deneyimini de hiçe sayması anlamına geliyor. Arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkmak adına uygulanan bu taktik, algoritmaların yeterince gelişmediği dönemde başarı sağlıyordu ancak bugün tam aksine web sitelerinin cezalandırılması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Üstelik merak ettiklerine yanıt alamayan kullanıcının olumsuz yönde etkilenmesi de haneye bir eksi daha yazıyor. Peki anahtar kelime doldurma (Keyword Stuffing) nasıl engellenebilir? Yapabileceğiniz ilk iş aynı anahtar kelimeyi metinde çokça tekrarlamaktan kaçınmaktır. Yukarıda verdiğimiz örnek gibi her cümle içerisinde ilgili anahtar kelimenin tekrar etmesi, metnin okunabilirliğini de engelleyebilir. Bu nedenle ana anahtar kelimenizi metnin doğal akışı içerisinde uygun yerlere yedirmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra “Long Tail” olarak da bilinen uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Aranma hacmi ve rekabet oranı düşük olan bu anahtar kelimeler, sizi daha üst sıralara çıkarabilir. Kullanıcının / okuyucunun taleplerine, merak ettiklerine yanıt verebilen, nitelikli bir metinde uygun miktarda anahtar kelime kullanılması da önemli.

Sözlükte Keşfet

Site Haritası (Sitemap)

Site haritası, web sitenizin düzenini gösteren, arama motoru botları ve tarayıcılar için oluşturulmuş...

Viewport

Viewport, kullanıcıların bir web sayfasında görüntüleyebildiği alanların tamamına deniyor.

Dofollow Link

Dofollow link, arama motoru botlarına, bir web sitesine yönlenen backlink’i takip edebilme izni...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları