Kullanıcı Arayüzü Tasarımı (User Interface – UI)

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, insanların internet tabanlı olan nesneleri en konforlu biçimde kullanabilmesini sağlayan görsel, işitsel ve dokunsal tasarım araçları olarak tanımlanır.

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı (User Interface – UI)

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, insanların internet tabanlı olan nesneleri en konforlu biçimde kullanabilmesini sağlayan görsel, işitsel ve dokunsal tasarım araçları olarak tanımlanır. Mobil uygulamalar, web siteleri, diz üstü/masaüstü tabletler, bilgisayarlar, navigasyonlar, gps’ler, bankamatikler, akıllı telefonlar ya da akıllı beyaz eşyalar en sık karşılaştığımız kullanıcı arayüzü tasarımı örneklerindendir. Yani aslında kullanıcı arayüzü tasarımı sayesinde, herhangi bir programlama bilgisine sahip olmayan kişiler de komut içeren makineleri kolaylıkla kullanabilir. İyi ve güçlü bir kullanıcı arayüzü tasarımı oluşturabilmek için birkaç konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin yaratacağınız arayüz için gereken detayları mevcut ve potansiyel müşterileriniz üzerinden elde ederseniz işinizi epey kolaylaştırmış olursunuz. Ürününüz veya hizmetiniz ne olursa olsun, sitenizdeki kullanıcı arayüzü tasarımı, markanızın ilk intibası olacağı için oldukça ilgi çekici olmalı. Görsele hitap eden ve estetik olduğunu düşündüğünüz arayüz tasarımlarını A/B testleriyle müşterileriniz üzerinde test etmeniz de doğru seçeneği bulmanızda size yardımcı olacaktır.

Kullanıcı arayüzü tasarımını oluşturmaya başlamadan önce kullanıcı deneyimini anlamanız gerekir. Zira kullanıcı arayüzü tasarımı kullanıcı deneyimine göre şekillenmelidir. Yani kullanıcı arayüzü tasarım ekibi işini yaparken, kullanıcı deneyimi ekibinden geçen veriye güvenerek yol almalıdır. Bu bilgiler ışığında UI taslakları oluşturulur. Daha sonra bu taslakların UX ekibi tarafından, kullanıcılarda kafa karışıklığına sebep olup olmadığına bakılarak değerlendirmesi yapılır. Bu adımların takip edilerek yapıldığı bir kullanıcı arayüzü tasarımında, ileriki dönemlerde çok büyük eklemeler ve çıkarmalar yapılması da gerekmez. Proje sürdürülebilir olur. Ayrıca yaratılacak kullanıcı arayüzü tasarımının sade görsellerle ve yalın bir dilde olmasında yarar var. Diğer yandan bu arayüzde kullanacağınız yazı stili de tasarımı etkileyen önemli kriterlerden. Metinlerde yapılacak estetik kaygılara dayanan düzenlemeler sitenizi kullanıcılar açısından daha çekici ve kullanılabilir hale getirecektir. Yazı stillerinin ve metinlerin yanı sıra görseller de oldukça önemli. Onları önem derecesine göre sınıflandırmak, görsel hiyerarşisi oluştururken özen göstermeniz gereken detaylar arasında yer alır. Ayrıca bu görsellerle uyumlu renkler kullanmak da uzmanlık gerektiren alanlardan. Örneğin doğru renkteki butonlar, diğer görsel ögelerle birleştiğinde sitenizin değerini artırarak kullanıcıların sitenizden keyif almasına yardımcı olacaktır.

Sözlükte Keşfet

Bağlantı Metni (Anchor Text)

Bağlantı metni (Anchor Text), hedef web sayfasını açmanızı sağlayan tıklanabilen köprü metni bağlantısında...

DevOps

DevOps, yazılım ile farklı disiplinlerin işleyini senkronize biçimde sürdürmek için kullanılan bir metodolojidir....

Debrief

Debrief, bir iş ya da proje hakkında verilen brief üzerine fikir alışverişi yapmak...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları