Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density)

Anahtar kelime yoğunluğu (Keyword Density), kısaca bir web sitesindeki içeriğin uzunluğuna göre sahip olduğu anahtar kelime oranıdır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density)

Anahtar kelime yoğunluğu (Keyword Density), kısaca bir web sitesindeki içeriğin uzunluğuna göre sahip olduğu anahtar kelime oranıdır. Web sayfasında yer alan bir içeriğin uzunluğunun anahtar kelime sayısına bölünmesi ile elde edilen bu değer, doğru SEO çalışmalarında da oldukça önem kazanmakta. İçeriğinizde yer alan toplam anahtar kelime sayısının metnin tamamına göre dağılımını ifade eden anahtar kelime yoğunluğunun tam kararında olması önem arz ediyor. Örneğin, bir metinde gereğinden fazla anahtar kelime kullanılmasını Google gibi gelişmiş algoritmalara sahip arama motorları “anahtar kelime doldurma” taktiği olarak algılayabilir. Metinde fazla miktarda ve sıkça tekrarlanan anahtar kelimeler anlamına gelen anahtar kelime doldurma, bir siyah şapka SEO taktiği olduğundan ilgili web sitesini cezalara da maruz bırakabilmekte. Bunun için içeriğinizin anahtar kelime yoğunluğu (Keyword Density) yeterli miktarda olmalıdır. Kullanıcılar da çok fazla anahtar kelimenin geçtiği bir metni kolayca okuyamadığından haneye bir eksi puan daha yazılması kuvvetle muhtemel. SEO uyumlu yazılarda / makalelerde doğru miktarda anahtar kelime kullanılması, her zaman en ideal olan seçenektir. Dijital pazarlama çalışmalarının da önemli bir ayağı olan anahtar kelime, metnin uzunluğuna doğru orantılı olarak kullanılıyorsa bu hem algoritmalar hem de okuyucu için olumlu bir durumdur. Aynı şekilde, SEO uyumlu yazılarda anahtar kelime yoğunluğu düşükse de yeterince başarı sağlanamayabilir. Peki ideal anahtar kelime yoğunluğu ne kadar ve neye göre hesaplanır?

Small SEO Tools, Keyword Density Checker, Webconfs, Seobook gibi web sitelerini kullanarak anahtar kelime yoğunluğunuzu ölçmeniz mümkün. Bu sayede doğru bir analizi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. SEO uzmanlarının anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili yorumları farklıdır ve bu konuda nokta atışı ifadeler pek söz konusu değil. Anahtar kelime yoğunluğunu her 100 kelime için hesaplayanlar da var, bu oranın en az %5, en fazla %33 olması gerektiğini söyleyenler de. Ayrıca bu konuda gözden kaçmaması gereken şöyle bir ayrıntı da var: Diyelim yeni bir seyahat sitesi oluşturdunuz ve arama sonuç sayfalarındaki ilk 3-4 sırayı kapan seyahat sitelerinin anahtar kelime yoğunluğunu referans alıyorsunuz. Bu siteler uzun bir geçmişi ve otoritesi olduğundan yüksek yoğunlukları kaldırabilir, ancak yeni bir site için bu durum pek söz konusu değildir. Dolayısıyla bu yöntemi denemek de bir hatadır. Tüm bunları dikkate alarak gerek ücretsiz anahtar kelime yoğunluğunu tespit etme araçlarını kullanabilir gerek içgüdüsel bir yöntem de deneyebilirsiniz. Bu içgüdüsel yöntem; web sitenizdeki metni sade bir internet kullanıcısı olarak okumak ve anahtar kelimelerin metindeki miktarının ideal olup olmadığını anlamaya çalışmaktır.

Sözlükte Keşfet

Kirli Veri (Dirty Data)

Kirli veri, işletmeler için hatalı, eksik, tutarsız veya yanlış olan verileri ifade etmektedir....

Customer Churn Analizi

Customer Churn analizi, müşteri bağlılığını artırmaya ve müşteri kaybının sebeplerini tespit etmeye yönelik...

Veri Kalitesi (Data Quality)

Veri kalitesi; benzersizlik, alaka düzeyi, netlik, tutarlılık gibi kriterlerin sağlanıp sağlanamadığına göre ölçülebilir.

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları