URL (Standart Kaynak Bulucu)

Açılımı “Uniform Resource Locator” olan URL, internet üzerindeki her bir adres anlamına gelir.

URL (Standart Kaynak Bulucu)

Açılımı “Uniform Resource Locator” olan URL, internet üzerindeki her bir adres anlamına gelir. Türkçeye “Standart Kaynak Bulucu” olarak çevrilebilen URL, internet üzerindeki her bir web sitesinin adresi anlamına geliyor. İlk kez 1994 yılında geliştirilen URL, bir iletişim protokolü olan “http: //” ya da “https: //” ile başlar. Tabii ki bu protokollerin farklı örnekleri de vardır. Bu protokolden sonra ise artık hemen herkesin bildiği varsayılan World Wide Web’i temsil eden “www” kısmı gelir. Kullanılacak protokolün belirlenmesinin ardından ise URL’nin bir sonraki önemli parçası olan alan adına sıra gelir. Domain adı ile de bilinen alan adı, “IP adresi” denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin akılda kalması için sözcükler ile ifade edilmesidir. Örneğin, şu anda gezmekte olduğunuz sayfamızın alan adı kriko.blog/ şeklindedir.

URL’nin daha sonraki parçası ise sayfanın yoludur. Örneğin, https://kriko.blog/sozluk bu web sitesindeki sayfa yollarından biridir. URL zincirinin bir diğer halkası ise Top Level Domain, yani TLD’dir. Buna örnek vermekse gerekirse; URL’lerinin en sonunda yer alan “com.tr”, “edu.tr”, “gov.tr”, “org.tr” gibi kısımlar TLD’dir. Tüm bunlar URL’yi meydana getirir. Bilindiği gibi internette herhangi bir web adresini ziyaret etmek için ilgili bağlantılar aracılığıyla sitelere giriş yapılabilir. İşte bu adreslerin her biri URL’leri oluşturur. Dolayısıyla dünya genelinde sayısız URL’nin olduğunu da söyleyebiliriz. URL’nin parçalarına dair özetleyici bir tarif gerekirse; http:// ya da https:// gibi bir protokol adı ile URL başlar. Protokol adı verilerin / bilgilerin gönderiliş şekliyle alakalı bilgi verir. Örneğin, “http” protokolünde bilgiler şifrelenmezken “https” protokolünde bilgiler şifreli gönderilir. Bu nedenle özellikle e-ticaret sitelerinde “https” olması önemlidir. Daha sonra alan adı, yani Domain gelir. Protokolden sonra slash (/) işaretine kadar olan kısımdır. Sayfa yolu da slash (/) işaretinden sonraki kısma denir.

Sözlükte Keşfet

Finans Analitiği

Finans analitiği bir işletmenin ekonomik performansını değerlendirme ve gelecek stratejileri şekillendirme amacıyla gerçekleştirilen...

Unicorn

Girişim, yani “startup” dünyasının önemli terimlerinden biri olarak Unicorn, bir işletme ya da...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları