SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats)

SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats), işletmeniz ya da bizzat şahsınızın güçlü, zayıf yönlerini anlamanıza, bu anlamda bakış açınızı değiştirebilmenize olanak tanıyan faydalı bir analiz yöntemidir.

SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats)

SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats), işletmeniz ya da bizzat şahsınızın güçlü, zayıf yönlerini anlamanıza, bu anlamda bakış açınızı değiştirebilmenize olanak tanıyan faydalı bir analiz yöntemidir. SWOT kısaltmasını oluşturan kelimelere de Türkçe karşılıkları ile şöyle bir bakarsak durum daha iyi anlaşılır: Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Opportunities (fırsatlar), Threats (tehditler). Bu 4 madde, isteğe bağlı olarak hem bir kurum, işletme, marka hem de bir birey için değerlendirilip kullanılabilir. Bir organizasyon, yapı, kurum üzerinden gitmek gerekirse; ilgili kurumun güçlü ve zayıf yönlerine gerçekçi, veriye dayalı bir bakış açısı getirmek SWOT analizinin en temel özelliklerinden biri. Şirketler, SWOT analiz yöntemini gerçekçi ve doğru bir biçimde kullanırsa problem yaşadığı konular üzerinde de oldukça etkileyici çözümlere ulaşabilir. İşletmenizin güçlü, zayıf yönlerini bilmek sizin iç dinamikleriniz, iç unsurlarınız anlamına gelirken fırsatlar ve tehditler de dış unsurlar başlığı altında toplanır. Böylece iyi bir SWOT analizi ile bir kuruluşun, kurumun, işletmenin, bireyin vs. güçlü yönleri, zayıf yönleri, karşısındaki fırsat veya tehditler gözden kaçan pek çok sonuca da ulaşılmasını sağlayabilir. Bu açıdan SWOT analizi doğru yapıldığı takdirde oldukça bilimseldir.

SWOT analizi nasıl hazırlanır? Önce iç unsurları (şirketinizin güçlü yanları ile zayıf yönleri) ve sonra da dış unsurları (fırsatlar, tehditler) yazmak ile işe başlayabilirsiniz. Bundan sonra ise işletmenin iç yapısı ile ilgili bir analiz hazırlamanız elzem. Bundaki amaç, işletmenin sahip olduğu güçlü ve zayıf yanları tespit etmektir. İşletmenin güçlü yönleri gelecek hedeflerinde etkileyici olabilirken zayıf yönler de ileriye dönük tedbirlerin alınmasını sağlayabilir. Örneğin, ticari bir firma olarak iyi bir satış gerçekleştiriyorsunuz, ancak müşterilerin geri bildirimlerine göre iletişim konusunda bir problem yaşanmakta. Bunlardan ilki güçlü, ikincisi zayıf yönünüz olabilir. Ardından SWOT analizinin diğer ayağı olan dış unsurlar gelir. Burada da amaç fırsatların tespit edilmesi, amacın ona göre yeniden kurulmasıyken tehditlere karşı da yeni bir strateji belirlemenizdir. Örneğin, tehditlerin tespitinde “Ne tarz engeller ile karşılaşıyoruz? Ekonomik problemler var mı? Beklenen iş, ürün, hizmet standartları değişiyor mu?” gibi sorular sorabilirsiniz. Bir tablo ortaya çıkarıp yukarıdaki iç ve dış unsurları ilgili bölümlere yazarak tespitlerinize başlayabilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

İndeksleme (Indexing)

İndeksleme, ama motorlarının web sitelerini inceleyip kendi dizinlerine yeni sayfalar olarak eklemesini ifade...

Talep Tahmini

Talep tahmini nedir bakıldığında; bir ürün veya hizmetin gelecekte ne kadar talep edilebileceğini...

Bilgi İşlem Döngüsü

Bilgi işlem döngüsü verilerin bilgiye dönüştürülmesinde geçen evreleri ifade eden bir kavramdır.

Veri Analisti

Veri analistleri, üniversitelerin ilgili fakültelerindeki matematik, bilgisayar, istatistik ve ekonomi gibi bölümlerden mezun...

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Hadoop

Hadoop, verileri işleme ve depolama için geliştirilen açık kaynaklı yazılım araçlarına verilen genel...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları