Basit Posta Aktarım Protokolü (Simple Mail Transfer Protocol – SMTP)

Basit posta aktarım protokolü (Simple Mail Transfer Protocol - SMTP), kısaca bilgisayarlar ya da diğer cihazlar arasında elektronik postaların alışverişi için kullanılan bir protokoldür.

Basit Posta Aktarım Protokolü (Simple Mail Transfer Protocol – SMTP)

Basit posta aktarım protokolü (Simple Mail Transfer Protocol – SMTP), kısaca bilgisayarlar ya da diğer cihazlar arasında elektronik postaların alışverişi için kullanılan bir protokoldür. İnternet protokolü (IP) gibi bir protokol olan SMTP, bir sunucudan bir başka sunucuya internet üzerinden e-posta gönderimini sağlar. Bir uygulama katmanı protokolü olarak da bilinen basit posta aktarım protokolü, TCP / IP uygulama katmanının bir parçasıdır. Elektronik postanızı, yani mesajınızı bilgisayara / alıcıya göndermek için çalışan bu protokol, e-posta sunucuları arasında iletişim kurmayı kolaylaştıran bir dizi kod da sağlar. Bu arada basit posta aktarım protokolünün yalnızca bir metni aktarabildiğini, bunun dışında örnekse yazı tiplerini, ekleri, grafikleri işleyemediğini bilmenizde de yarar var. Protokolün “basit” adı ile ifadeleştirilmesinin nedeni de budur. Peki elektronik posta protokolü nedir? Bunu öğrenerek de SMTP’nin ne olduğu daha kolay anlaşılabilir. Elektronik posta protokolü, e-posta hesapları arasında bilgi alışverişi yapmanızı sağlayan kurallar dizisidir. Yürürlükte olan birden fazla protokol var ve işte basit posta aktarım protokolü de bunlardan biri.

Peki basit posta aktarım protokolü (Simple Mail Transfer Protocol – SMTP) nasıl çalışır? Bir elektronik posta istemcisinden (Outlook vs.) bir gönderici e-posta sunucusuna ileti göndermek için basit posta aktarım protokolünü kullanır. İkinci aşamada ise gönderici elektronik posta sunucusu, e-postayı alıcı e-posta sunucusuna göndermek için geçiş hizmeti olarak basit posta aktarım protokolünü kullanır. Son aşamada ise alıcı e-posta sunucusu, gelen elektronik postayı indirmek için bir e-posta istemcisi (Outlook vs.) kullanır. Tüm bunların en yalın halinde basit posta aktarım protokolü bir elektronik postayı göndermenize yarar. İlgili e-postayı almak ise basit posta aktarım protokolü ile değil farklı bir protokol ile gerçekleştirilir. Basit posta aktarım protokolünün çeşitli avantajları vardır. Örneğin, belirli bir ağdaki çeşitli bilgisayarlar ya da diğer cihazlar arasında, elektronik posta aracılığıyla en basit iletişim biçimini bu protokol sağlar. Basit posta aktarım protokolü, yani yaygın kısaltması ile SMTP adı gibi basit bir şekilde geliştirildiği için, elektronik postalar kolay bir şekilde ve hızlıca gönderilebilir. SMTP’nin yapısı incelendiğinde de, HTML kodlarına benzer şekilde bu protokolde de “header” ve “body” kısmı olduğu görülür. “Header” kısmında mesajın kime gönderildiği, konusu ve tarihi yer alır. “Body” bölümünde ise kullanıcının mesajı açınca göreceği bölümler yer alır.

Sözlükte Keşfet

Brief

Brief, Türkçede “kısaca anlatmak”, “ana hatları ile açıklamak”, “ön anlatım” gibi ifadelere denk...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları