Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing), bir markanın / işletmenin ürünlerinin, hizmetlerinin reklamını yapıp her satıştan komisyon elde edebilmek ve böylece internetten para kazanabilmek anlamına geliyor.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı (Affiliate Marketing), bir markanın / işletmenin ürünlerinin, hizmetlerinin reklamını yapıp her satıştan komisyon elde edebilmek ve böylece internetten para kazanabilmek anlamına geliyor. Bir şirketin ürün, hizmet, servislerini pazarlayan paydaşların yaptıkları başarılı satışların ardından komisyon aldıkları online bir iş modelidir. Söz konusu paydaşlar, pazarladıkları ürünlerin satışının ardından bir paya sahip olurlar. Dolayısıyla satış ortaklığı çalışma modelinde, ilgili pazarlama ve satış işlemlerini tek bir kişinin yapması zorunlu değildir. Bir şirket, grup, kişi de bu paydaşlardan biri olabilir. Genel olarak satış ortaklığı sisteminde üç taraf vardır. Bunlardan biri “tüccar” adı ile bilinir. Tüccar tarafı için marka, işletme, şirket gibi isimler de kullanılabiliyor. Sistemin bu tarafı, yani tüccar kısmı ürünlerin, hizmetlerin sahibi. Satış ortaklığı, yani Affiliate Marketing sisteminin bir diğer tarafına “ortak” denebilir. Ortak, bir ürün ya da hizmetin satın alınması noktasında ikna gücü olan taraftır. Buraya sosyal medya fenomenleri, satış ortaklığı şirketlerini örnek verebiliriz. Bu ekosistemin son ayağını da tabii ki müşteri oluşturur. Tüccar, yani markanın ürünlerini pazarlayan ortakların muhatabı müşteridir. İnternetten gelir elde etmenin en popüler yöntemlerinden biri olan satış ortaklığı, geleneksel iş modeli olan doğrudan satışın gelişmiş ve online mecralara taşınmış bir şekli olarak da tanımlanabiliyor. Bu modeli firmalar açısından incelemek gerekirse; sunduğunuz ürün ya da hizmetleri blog yazarları, Influencer, sosyal medya fenomeni gibi kullanıcılar aracılığıyla tanıtmanız büyük kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Kişiler açısından ise; internet üzerinden satış yaparak önemli bir gelir elde etme ihtimali vardır. Satış başına komisyon anlayışının bulunduğu satış ortaklığında tabii ki haber siteleri, Youtube, dijital dergiler, sosyal ağlar reklam / pazarlama kanalı olarak kullanılıyor.

Sözlükte Keşfet

MLOps

Makine öğrenimi işlemleri anlamına gelen MLOps, makine öğrenimi modellerinin güvenilir ve verimli bir...

Kullanılabilirlik (Usability)

Kullanılabilirlik (Usability), bir diğer ifade ile kullanım kolaylığı; etkileşime girilecek, kullanılacak bir nesnenin...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları