Pozisyon Sıfır (Position Zero)

Öne çıkan Snippet bloğunda yer alan web sayfaları, pozisyon sıfırı kazanmış ve arama sonuçlarındaki diğer sıralamaların tamamının üzerine çıkmış demektir.

Pozisyon Sıfır (Position Zero)

Pozisyon sıfır (Position Zero), Google arama sonuçlarında öne çıkan Snippet (Featured Snippet) bölümünde yer alan sayfalara deniyor. Dolayısıyla pozisyon sıfır nedir, ne değildir ona geçmeden önce belki öne çıkan Snippet’ın ne olduğuna da bakmak gerekiyor. Öne çıkan Snippet, Google üzerinde arama yapan kullanıcıların sorgusuna tam anlamıyla cevap veren sayfaların, arama sonuçlarında birinci sıranın da üstünde ayrı bir blok halinde görünmesi anlamına geliyor. Yani Google üzerinde herhangi bir konuda arama yapıyorsunuz. Karşınıza çıkan arama sonuç sayfasında -varsa- sponsorlu yayınların hemen altında yer alan öne çıkan Snippet, sayfanın bağlantısının, sayfa URL’sinin, üçüncü taraf web sitesinden alıntılanan bilgilerin, sayfa başlığının yer aldığı bir blok halinde görülüyor. Bu, arama sonuçlarında birinci sırada yer alan sayfanın da üzerinde bir yer edinmeniz anlamına geliyor. İşte bu yere de pozisyon sıfır deniyor. Dolayısıyla, öne çıkan Snippet’ta yer alırsanız pozisyon sıfırı da kapmışsınız demektir. Bunun diğer arama sonuçlarındaki sıralamalara göre pek çok ayrıcalığı var.

Sadece ilgili web sayfasının bağlantısının sunulduğu sıralamanın aksine pozisyon sıfırda yer alırsanız içeriğiniz ile ilgili resim ve videolarınız da görülebiliyor. Öne çıkan Snippet bloğunda yer alan web sayfaları, pozisyon sıfırı kazanmış ve arama sonuçlarındaki diğer sıralamaların tamamının üzerine çıkmış demektir. Yıllardır dijital pazarlama uzmanlarının ve SEO bilen kişilerin hizmet verdikleri, çalıştıkları web sitelerini / sayfalarını ulaştırmaya çalıştırdıkları birinci sıranın ardından pozisyon sıfırın çıkması ile bu sıraya yerleşme hedefi de ortaya çıktı. Peki bir içerik, Google arama sonuçlarında pozisyon sıfıra nasıl ulaşır? Başka bir şekilde sormak gerekirse; bir web sayfası öne çıkan Snippet’ta nasıl yer alabilir? Öncelikle Google’ın, öne çıkan Snippet’larda daha çok soru şeklinde ifade edilen aramaları gösterdiğini bilmenizde yarar var. Yani “Nasıl İyi Pilav Yapılır?” sorusundan tutun da “SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” sorusuna kadar buna örnek verilebilir. Dolayısıyla oluşturduğunuz içeriğinizin başlığının mümkünse bir soru cümlesi olması avantajınıza olabilir. Tabii ki Google, pozisyon sıfıra çıkardığı sayfalarda başkaca kriterler de arıyor. Bunlardan en önemlisi, kullanıcıların ilgili alandaki sorularına, merak ettiklerine en iyi yanıt veren içerik olmak. Bunu, çeşitli görsel içerikler ile destekleyerek de içeriğinizi özelleştirebilirsiniz.

Sözlükte Keşfet

NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen...

Python

Python, nesne odaklı yüksek seviye programla dili olarak piyasaya sürülmüştür. Web uygulamaları, yazılım...

Unicorn

Girişim, yani “startup” dünyasının önemli terimlerinden biri olarak Unicorn, bir işletme ya da...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları