MongoDB

MongoDB, NoSQL (Not Only SQL) açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetimi sistemidir. Yüksek hacimli verileri depolamak için açık kaynak kullanımından yararlanan ve belge sistemine oturtulmuş bir araçtır.

MongoDB

MongoDB, NoSQL (Not Only SQL) açık kaynak kodlu bir veri tabanı yönetimi sistemidir. 2009 yıllında geliştirilen bir veri tabanı olan MongoDB, yüksek hacimli verileri depolamak için açık kaynak kullanımından yararlanan ve belge sistemine oturtulmuş bir araç olarak bilinmektedir. Geleneksel tablo tabanlı ilişkisel veri tabanının aksine belge odaklı veri modelinin kullanıldığı bir veri tabanıdır. İlişkisel veri tabanının yetersiz kaldığı noktalarda MongoDB kullanılmaktadır. Bu veri tabanı içerisindeki bilgi ve belgeler, temel veri bilimindeki anahtar- değer çiftinden oluşmaktadır. Böylece yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriler arasındaki entegrasyonu kolaylaştırıp, hızlandırmaktadır. MongoDB verileri, JSON benzeri tablolar kullanarak depolamaktadır. Bu yapı verilerin saklanabilmesini yazılabilmesini ve işlenebilmesini sağlamaktadır.  Ölçeklenebilir yapıya sahip olması dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. Böylece veri tabanı kümesini kullanarak yeni sunucular elde edebilir ve arşivler genişletilebilir. Pek çok noktada destek sağlayabilen MongoDB, aralıklı sorgu, alana bağlı arama ve düzenli tanım aralamaları kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylece yüksek bir performans sergilenmiş olur. Orijinal veriler için birden fazla kopya çıkartarak veri kaybını önler. Bunun yanında verileri toplu işleyebilir ve Binary BsON formatındaki belgeleri istenilen alana indeksleyebilmek gibi özellikleri de bulunmaktadır.

MongoDB programı, pek çok işletme tarafından kullanılmaktadır. En popüler veri tabanı sistemleri arasında yer alan MongoDB daha çok uygulama geliştirmek için tercih edilmektedir. Bunun yanında gerek kurulumu gerek kullanımı ve şemasız veri tabanı sistemine sahip olması açısından kolay bir ara yüze sahiptir. Yük dengeleme için de kullanılmaktadır. Donanım ve depolama maliyetlerini düşürmesi sonucu birçok işletmenin tercih ettiği programlar arasındadır. Hızlı sorgu sistemi sayesinde zaman kazandırmaktadır. Tüm bu sayılan özellikle ve avantajlar işletmeler bazında değerlendirildiğinde performans düzeylerinin artmasını sağlamaktadır. MongoDB mimarisine bakıldığında ise veri esnekliğine sahip olup mevcut alanı belge ve veri yapısına göre değişebilmektedir. Dağıtılmış bir veri tabanı olarak karşınıza çıkan bu program uygulama kodundaki nesneler ile bağlantı kurarak sistem üzerinde çalışabilmenizi kolaylaştırmaktadır. MongoDB talepleri gerçekleştirebilmek üç farklı sistem tasarlanmıştır. Bunlar; belge veri modeli, dağıtılmış sistem tasarımı ve çalışma özgürlüğü sunan birleşik deneyimlerdir.

Sözlükte Keşfet

JavaScript (JS)

JavaScript, kısaca JS, on yıllardır web tarayıcılarında kullanılan popüler yazılım dillerinden birisidir.

Mobil Uyumlu İçerik

Mobil uyumlu içerik, mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde açılacak şekilde tasarlanan ve kullanıcı...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları