Sayfa Bulunamadı Hatası (404 Not Found Error)

Sayfa Bulunamadı hatası, internet sitesinde yer alan bir sayfaya erişmeye çalışırken tarayıcınızın size yolladığı bir mesaj olarak açıklanabilir.

Sayfa Bulunamadı Hatası (404 Not Found Error)

Sayfa Bulunamadı Hatası, internet sitesinde yer alan bir sayfaya erişmeye çalışırken tarayıcınızın size yolladığı bir mesaj olarak açıklanabilir. Bu mesajla o sayfanın sunucuda bulanamadığını ya da sayfa yolunda bir hata oluştuğunu anlayabilirsiniz. Bu hatanın birkaç sebebi olabilir. Örneğin web sitenizdeki menülerde veya sitenize gelen dış bağlantılarda yanlış yönlendirilen site yolları oluşmuş olabilir. Yazılımcı kaynaklı bu yanlış yönlendirmeler, sitenizdeki ilgili sayfalarda Sayfa Bulunamadı Hatasına sebep olacaktır. Benzer şekilde, site dosyalarının yanlış klasörlere aktarılması da bu hatayı almanıza neden olabilir. Site dosyaları taşındığında ya da aktarıldığında görsellerin dizin yolu da değişecektir. Bu durumda web sitesinin genelindeki bağlantı yolları bu değişikliğe göre tekrar düzenlenmezse belli yerlerde Sayfa Bulunamadı Hatası ortaya çıkabilir. Diğer yandan sunucudan kaldırılan dosyalar varsa ve bu dosyalara ulaşılmaya çalışılıyorsa da bu hata mesajını almanız kaçınılmaz. Dolayısıyla site yöneticisinin yapacağı birkaç doğru yönlendirmeyle sayfaya gelen ziyaretçiler bu hata mesajıyla karşılaşmaktan kurtulabilir. Sitenizde Sayfa Bulunamadı Hatası ile karşılaşılmasının bir diğer sebebi de herhangi bir dosya adının değiştirilmesinden kaynaklı olabilir. Örneğin web sitenizin “/sikca-sorulan-sorular” sayfasının adını “/merak-ettikleriniz” olarak değiştirdiğinizde, sayfanıza gelen kullanıcılar Sayfa Bulunamadı Hatası ile karşılaşacaktır.

Peki, Sayfa Bulunamadı Hatası aldığınızda yapmanız gerekenler neler olabilir? Eğer hatanın nedeni sitenizde yer alan yanlış yönlendirmelerse, bu bağlantı yollarını ideal olan formatta düzeltip ziyaretçilerinizi doğru yerler yönlendirerek soruna çözüm bulabilirsiniz. Bununla beraber, eğer site üzerindeki dosya bağlantılarının ve yollarının değiştirilmesi gerekiyorsa, bu güncellemenin tüm site üzerinde yapılması gerekir. Aksi halde siteye gelen ziyaretçiler belli noktalarda Sayfa Bulunamadı Hatası ile karşı karşıya gelecektir. Diğer yandan web sitenizde sunucudan kaldırılan dosyaların bağlantılarını doğru yerlere yönlendirmeniz de sitenize gelen kullanıcıları hata mesajı almaktan kurtarır. Benzer şekilde eğer sitenizdeki dosya adları değiştirildiyse, eski dosya isminden yeni dosya ismine yönlendirme yaparak sorunu çözmeniz mümkün.  Sayfa Bulunamadı Hatasını tespit etmek ise özellikle çok büyük internet sitelerinde zor olabilir. Binlerce link ve sayfanın bulunduğu bu tür sitelerdeki 404 hatalarını bulmak için bazı araçlardan yararlanmak faydalı olabilir.  Google Analytics ve Google Search Console Sayfa Bulunamadı Hatasının tespiti için kullanılabilecek araçlar arasında yer alır.

Sözlükte Keşfet

Tarayıcı (Browser)

Tarayıcı, internet sayfalarına erişmek için kullanılan Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari gibi programlardır.

Generative AI

Generative AI, insan zihninin düşünme biçimini taklit ederek içerik üretme özelliğine sahip olan...

Data Mart

Data mart, bir kurumun hızlı ve pratik bir şekilde bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla...

Geri Bağlantı (Backlink)

Geri bağlantı, genel kullanımıyla backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine yönlendirme...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları