NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen bir veri tabanı sistemidir. Modern uygulamalar yaratmaya uygun olup esnek şema modellerine sahiptir.

NoSQL

İlişkisel olmayan veri tabanı anlamına gelen NoSQL, verileri depolamak ve almak üzerine yönetilen bir veri tabanı sistemidir. Bir nevi tablo dışı veri tabanıdır. Özel olarak tasarlanmış NoSQL veri tabanları, modern uygulamalar yaratmaya uygun olup esnek şema modellerine sahiptir. Bu veri tabanları deyimsel dil olan API’ler ile tanımlayıcı yapılandırılmış sorgu dili ya da farklı sorgu dilleri kullanılabilmektedir. NoSQL veri tabanları yüksek erişilebilirlik ve ölçeklendirebilir olup gerçek zamanlı web uygulamalarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda büyük veri alanı içerisinde de yaygın bir kullanımı bulunan bu veri tabanları değişen faktörlere karşı hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. NoSQL kolay geliştirilebilen bir sisteme sahip olması açısından birçok yazılımcı tarafından tercih edilmektedir. Bu sistemler, anlaşılması kolay olmasının yanında uygulamalarda mevcut verileri kullanma tarzı ile de uyumlu olup uygun bir şekilde depolanmasına olanak tanır. Bu veri tabanları daha çok Excel dosyalarında, grafik uygulamaları, sohbet, sosyal medya mesajlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Böylece depolama ve yapılandırılmış verilen takibini, veri akışını kontrol altında tutulmasına yardımcı olmaktadır. Büyük verilerle ilgilenen NoSQL’lar, fiziksel sunucuya ihtiyaç duymadan iyi bir performansa ulaşmayı sağlamaktadır.

NoSQL veri tabanları kullanım alanlarına bağlı olarak farklı türlere de sahiptir. Dört farklı türden oluşan bu veri tabanları farklı verileri toplayarak ihtiyaca yönelik bir hizmet gerçekleştirir. Belge veri tabanları, grafik veri tabanları, anahtar/ değer veri tabanları ve geniş sütun depoları olarak sınıflandırılmaktadır. Bu NoSQL türleri arasından en çok kullanılanı belge veri tabanlarıdır. Bulut sürücülerin içerisinde yer alan belge veri tabanları verilen tablolar halinde depolanmasını sağlıyor. Grafik veri tabanları sosyal ağlar ve öneri sistemleri gibi karmaşık ilişki analizi geliştiren uygulamalarda kullanılmaktadır. Anahtar / değer veri tabanları, anahtar ve değer çiftlerinin depolanmasıdır. Buradaki anahtarlar değerlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayan benzersiz tanımlayıcılardır. Anahtar değerlerini, bağlantı değerlerini anahtara depolamaktadır. Bu ürün kimliği gibi düşünülebilir. Geniş sütun depoları ise genişletilebilir sütun ve satırları ifade etmektedir. İki boyutlu anahtar değer depoları olarak da bilinmektedir.

Sözlükte Keşfet

Bot (Crawler)

Bot (Crawler), web sitelerini kendi belleğine almak için World Wide Web (www) üzerinde...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları