Tavsiye Motoru (Recommendation Engine)

Tavsiye motoru (Recommendation Engine), kullanıcılara inceledikleri sayfaların benzerleri ile ilgili ürün / hizmet sunan bir yazılımdır.

Tavsiye Motoru (Recommendation Engine)

Tavsiye motoru (Recommendation Engine), kullanıcılara inceledikleri sayfaların benzerleri ile ilgili ürün / hizmet sunan bir yazılımdır. İnternetin kişiselleştirilmiş bir şekilde kullanımına imkân tanıyan tavsiye motoru, öneri motoru adı ile de bilinir. Tavsiye motoru, kullanıcının seçenekler içerisinde vereceği yanıtları tahmin etmeye çalışan “öneri sistemlerinin” bir ayağıdır. Çeşitli makine öğrenmesi algoritmalarından yararlanan öneri sistemleri, kullanıcıların muhtemel ihtiyaçlarını, potansiyel ilgi alanlarını tespit etmeyi ve onlara bu doğrultuda ürün / hizmet vs. sunmayı amaçlar. Bu sistemin içerisinde yer alan tavsiye motoruna bir örnek vermek gerekirse; bunu en iyi yapanlardan biri hiç şüphesiz ki Amazon. Siteye girildiği zaman “varsayılan” (default) bir ana sayfa ile karşılaşan kullanıcılar, Amazon’u gezdikçe arama geçmişlerine göre tavsiye motoru ağına dahil olur. Hemen ardından, incelemeye başladığınız ürünlere benzer diğer ürünleri ana sayfada ya da alt sayfalarda görmeye başlayabilirsiniz. Örneğin Amazon’a ilk kez girdiniz ve elektrikli süpürge modellerini incelemeye başladınız. Bu, sizin artık arama geçmişinizde yer alır ve web sitesine sonraki girişlerinizde de elektrikli süpürge ile alakalı farklı ürünler karşınıza çıkar. Bu, tavsiye motoru üzerine verilebilecek en temel ve popüler örneklerden biri.

Video izleme alışkanlıklarınızda da tavsiye motorunun sağladığı kolaylıkları görmeniz mümkün. Youtube ya da Netflix gibi dünya çapında, video içerikli bir web sitesine girdiniz diyelim. Youtube üzerinden “karavan modelleri” gibi bir arama yapıp karşınıza çıkan bazı videolara da tıkladınız. Sonraki Youtube girişlerinizde de seyahat, karavan yapımı ya da bu konular üzerine vlog çekenlerin içeriklerini karşınızda görebilirsiniz. Benzer şekilde; Netflix’te gerilim temalı filmleri sık inceliyor, izliyorsunuz diyelim. Daha sonraki Netflix girişlerinizde de algoritma aracılığıyla karşınıza öneri filmler çıkabilir. Tavsiye motoru bu anlamda; e-ticaretten video içeriklerine kadar pek çok web sitesinde görülebilir. İşitsel içerikler üzerinden örnek vermek gerekirse de bunun için Spotify web sitesinden yararlanabilirsiniz. Siteye üye olanlar bilirler ki, kullanıcılara sunulan bir “Haftalık Keşif” bölümü vardır. Bu kategoriye tıkladığınızda karşınıza, dinlediğiniz diğer şarkılardan yola çıkılarak hazırlanmış bir playlist çıkar. Hemen anlaşılabileceği gibi tavsiye motoru; internetteki günlük gezinmeleriniz, araştırmalarınızın referans alınması ile karşınıza yeni ürünlerin, hizmetlerin çıkarılmasıdır.

Sözlükte Keşfet

Sayfa Gösterimi (Page View)

Sayfa gösterimi (Page View), internet kullanıcılarının web sitenizdeki sayfaları gezmesi ve gün içerisinde...

Yeniliklerden Haberdar Olun!

Dijital pazarlama dünyasını takip etmek için hemen haber bültenimize abone olun!

Arama Sonuçları